Zamknij

Silne trzęsienie ziemi w Europie. Do sieci trafiły nagrania z tego zdarzenia

25.02.2021 08:02
Islandia
fot. Shutterstock

W środę na Islandii doszło do mocno odczuwalnego trzęsienia ziemi. Najsilniejsze wstrząsy wystąpiły w okolicach Reykjaviku. W internecie pojawiły się nagrania, które pokazują skalę zjawiska. Sami zobaczcie, co działo się na europejskiej wyspie.

Jedną z najpiękniejszych europejskich wysp nawiedziło ostatnio trzęsienie ziemi. Kataklizm o sile 5,6 w skali Richtera sprawił, że w wielu miejscach na Islandii zatrzęsła się ziemia, w tym budynki. Epicentrum zjawiska znajdowało się niedaleko stolicy kraju, Reykjaviku.

Przerażeni mieszkańcy nie wiedzieli, co się dzieje. Służby podają jednak, że nikomu nic poważnego się nie stało. W sieci pojawiły się nawet nagrania z miejsca zdarzenia. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Silne trzęsienie ziemi na Islandii. Do sieci trafiły nagrania kataklizmu

W środę na Islandii zarejestrowano silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6. Po nim nastąpiło kilka wstrząsów wtórnych, które były już nieco słabsze. Najbardziej zjawisko odczuwalne było kilkadziesiąt kilometrów od Reykjaviku. Epicentrum bowiem znajdowało się w regionie półwyspu Reykjanes, na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy.

Największe wstrząsy wystąpiły w tym regionie w okolicach godz. 10. Są one związane z  aktywnością geologiczną znajdujących się tutaj płyt tektonicznych - w rejonie spotykają się płyta północnoamerykańska i euroazjatycka.

Trzęsienie miało swoje źródło około 40 km od stolicy kraju - dokładnie na północny zachód od miasta. Jego epicentrum znajdowało się też zaledwie 6 km na wschód od miejscowości Grindavík. Zdarzenie wywarło też spore wrażenie na ekspertach specjalizujących się w badaniu takich zjawisk.

Spędziłem poranek w trzęsącym się biurze. Wszyscy geolodzy biegali jak podekscytowane szczenięta. Tyle wstrząsów! - napisał na Twitterze Rob Askew, geolog z Islandzkiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Reykjaviku.

W sieci pojawiły się relacje okolicznych mieszkańców, którzy doświadczyli kataklizmu na własnej skórze.

WOW! Rój trzęsień ziemi na półwyspie Reykjanes - bardzo mocno odczuwalne w Reykjaviku. Moje domowe biuro się trzęsło! Czułem 2 duże wstrząsy i wiele małych.

 

W ciągu ostatnich kilku godzin doświadczyłem więcej trzęsień ziemi niż przez resztę mojego życia. A większość życia spędziłem na Islandii i w Japonii.

Nie zabrakło też nagrań, które zobrazowały, co działo się wówczas na wyspie.

Przypominamy, że w 2020 roku Islandię nawiedziło ok. 3000 wstrząsów ziemi w ciągu zaledwie kilku dni. Urzędnicy ostrzegali wówczas, że wulkan Grimsvotn, najbardziej aktywny na Islandii, jest zagrożony wybuchem z powodu wstrząsów. Ostatnio eksplodował on w 2011 roku, wysyłając chmury gęstego popiołu do atmosfery. Doprowadziło to do czasowego zamknięcia przestrzeni powietrznej Islandii.

Źródło: independent.co.uk