Zamknij

Nie nosił maseczki w przestrzeni publicznej. Został skazany na więzienie

20.08.2021 09:20
Singapur - pandemia
fot. Shutterstock

Singapurski sąd skazał Brytyjczyka na 6 tygodni więzienia za nagminne unikanie noszenia maseczki w przestrzeni publicznej. Mężczyzna miał również grozić funkcjonariuszom pilnującym porządku.

Na terenie całego Singapuru obowiązuje nakaz noszenia maseczek, również na zewnątrz budynków. Przepisy te są ściśle egzekwowane. Za nieprzestrzeganie obowiązujących zasad grożą wysokie kary. Przekonał się o tym Brytyjczyk, który za unikanie zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej został skazany na więzienie. 

Singapur. Za brak maseczki na 6 tygodni trafi do więzienia

40-letni Benjamin Glynn, jak podaje CNN, otrzymał cztery zarzuty – za jazdę pociągiem bez maseczki, za ponowne niezasłonienie dolnej części twarzy, kiedy stawił się przed sądem w lipcu, za stanowienie zagrożenia publicznego oraz za grożenie funkcjonariuszom.

Z powodu swojego zachowania i komentarzy podczas rozprawy sądowej mężczyzna został poddany obserwacji psychiatrycznej.

W środę Brytyjczyk poprosił sąd o oddalenie – jego zdaniem – "bezprawnych" zarzutów oraz o oddanie mu paszportu i umożliwienie powrotu do Wielkiej Brytanii. Sędzia odpowiedział, że przekonanie Glynna, że będzie wyjątkiem od singapurskiego prawa, jest "całkowicie nieuzasadnione" – relacjonowała singapurska telewizja CNA. Ostatecznie sąd skazał Brytyjczyka na sześć tygodni więzienia.  

Surowe restrykcje w Singapurze

Singapur nadal pozostaje zamknięty dla cudzoziemców przybywających tu na pobyt krótkoterminowy. Data otwarcia granicy nie została określona. Tamtejsze władze odradzają również podróże międzynarodowe własnym obywatelom i rezydentom (w tym posiadaczom wiz pracowniczych).

Singapur jest znany z restrykcyjnego przestrzegania zasad związanych z pandemią koronawirusa. Uważa się, że dzięki temu utrzymano tam niski odsetek infekcji – do tej pory zakaziło się 66 334 osób, z czego 46 zmarło.

Ci, którzy łamią te regulacje, muszą zapłacić wysokie grzywny albo są karani więzieniem. W lutym na dwa tygodnie więzienia skazano Brytyjczyka, który będąc poddanym kwarantannie, wymknął się z pokoju hotelowego, żeby spotkać swoją narzeczoną.

Źródło: PAP, CNN, gov.pl