Zamknij

Sinice w Bałtyku 2021. Woda niezdatna do kąpieli na 8 nadmorskich kąpieliskach

07.07.2021 13:44
Sinice w Bałtyku 2021. Woda niezdatna do kąpieli na 8 nadmorskich kąpieliskach
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS

W środę w południe poinformowano, że na 8 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli. Wszystko z powodu zakwitów sinic.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Sinice w Bałtyku 2021. Woda niezdatna do kąpieli na 8 nadmorskich kąpieliskach

7 lipca zakwit sinic odnotowano na kąpieliskach w Białogórze (gmina Krokowa), Chałupach (gmina Władysławowo), czterech kąpieliskach w Jastarni - "Ogrodowa", "Nadmorska-Plażowa", "Zdrojowa", "Leśna", w Juracie kąpielisko "Międzymorze", na Helu - kąpielisko nr 3 "Mała Plaża".

Woda z powodu zakwitu sinic nie nadaje się też do kąpieli w jeziorze Dobrogoszcz, w gminie Kościerzyna.

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice - co warto wiedzieć?

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które - choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach - to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Jak podkreśla Sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Jak wyjaśnia Sanepid, przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się z góry ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym. Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni.

RadioZET.pl/PAP(Robert Pietrzak)