Zamknij

Sinice w Bałtyku. Zamknięto kąpieliska w Gdańsku i Gdyni

Nina Czochara
16.07.2019 08:20
Plaża
fot. Shutterstock

W wodach Bałtyku po raz pierwszy w tym roku pojawiły się sinice. Dwie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne - w Gdańsku oraz w Gdyni - wydały zakaz kąpieli na kilku plażach.

Na plażach w Gdyni i Gdańsku zawisły czerwone flagi, które oznaczają zakaz kąpieli. Wszystko przez sinice, które pojawiły się w wodzie.

Sinice: zamknięte plaże w Gdańsku i Gdyni

Aktualna sytuacja prezentowana jest w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z mapy wynika, że nieczynne są kąpieliska: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Gdańsk Stogi, Gdańsk Sobieszewo. Według oceny z dnia 15 lipca, woda jest „nieprzydatna do kąpieli”. 

Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna, a sinice mogą się przenieść w okolice innych plaż pod wpływem prądów morskich. Przypomnijmy, że w zeszłym roku w momencie szczytu zakwitu sinic w Bałtyku zamkniętych było aż 50 plaż. Mapa aktualnych ostrzeżeń dostępna jest na stronie internetowej serwisu kąpieliskowego.

Sinice: dlaczego są niebezpieczne?

Sinice mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi ze względu na wytwarzane przez nie toksyny. Mogą pojawić się podrażnienia skóry w wyniku kontaktu z wodą, a także nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego (wymioty, biegunka), jeśli pływaliśmy w wodzie i przez przypadek się jej napiliśmy. Wśród innych objawów występujących w kontakcie z sinicami można wymienić rumień skórny, bóle mięśniowe, zawroty głowy i gorączkę. Niebezpieczny jest także kontakt z powietrzem, które unosi się w obrębie kąpieliska. Nieprzyjemne objawy powinny zniknąć w krótkim czasie. Jeśli jednak są intensywne lub nie znikają, warto wybrać się do lekarza.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC