Zamknij

Skalne Miasto w Czechach: zwiedzanie krajobrazowej perły kraju

Redakcja
30.01.2019 14:17
Skalne miasto w Czechach
fot. Shutterstock

Skalne Miasto w Czechach jest popularnym celem wycieczek. Na niesamowity krajobraz tego miejsca składają się unikatowe formacje i rzeźby skalne podzielone licznymi kanionami i szczelinami. W labiryncie wąwozów i kamiennych tworów można poczuć się jak na planie filmowym.

Skalne Miasto w Czechach (Adršpašskoteplické skály) to fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury i będący fragmentem Gór Stołowych w Czechach. Jednolita płyta piaskowca pod wpływem działania wiatru, wody i mrozu została podzielona (licznymi kanionami, dolinami i szczelinami) na szereg fragmentów. Między labiryntami form skalnych przebiegają szlaki turystyczne, które przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających. Skalne Miasto posłużyło filmowcom z Hollywood za plan filmowy podczas ekranizacji „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa.

Masyw Adršpašskoteplické skály tworzą tak naprawdę dwa kompleksy skalne – Adršpašske skály (Adrszpaskie Skały) oraz Teplicke skály (Teplickie Skały) – połączone trasą turystyczną. Cały teren jest uznany za narodowy rezerwat przyrody – największy w Czechach. Choć większość turystów odwiedza tylko Adršpašske skály, warto skusić się również na nieco bardziej dzikie Teplickie Skalne Miasto. Jak zwiedzać Skalne Miasto w Czechach i jak dojechać do tego miejsca? Podpowiadamy.

Zobacz także

Adrszpaskie Skały: zielonym szlakiem Skalnego Miasta

Adrszpaskie Skały rozciągają się w północno-zachodniej części masywu. Wejście do tej części Skalnego Miasta znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach. Turystyce w tych rejonach paradoksalnie przysłużył się wielki pożar w 1824 r., który oczyścił labirynty z porastających je drzew. Oprócz różnorodnych formacji skalnych znajdują się tutaj dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje, tworząc dwa wodospady.

Skalne miasto w Czechach - wodospad
fot. Shutterstock

Przez Adršpašske skály przebiega 3-5-kilometrowy, zielony szlak – przejście całej trasy zajmuje około 3-4 godzin. Szlak biegnący między labiryntami form skalnych i wąwozami przeznaczony jest dla początkujących piechurów – składa się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform.

Adrszpaskie Skały
fot. Shutterstock

Wiele formacji skalnych, które mija się podczas wędrówki, ma własną nazwę jak: Głowa Cukru, Kochankowie czy Orle Gniazdo. Popularnym punktem jest również słynna Gotycka brama, którą często uznaje się za symboliczne przejście między światami realnym i baśniowym. Warto odwiedzić tzw. Wielką Panoramę, czyli najsłynniejszy punkt widokowy na Skalne Miasto.

Zobacz także

Teplickie Skały: na południu Skalnego Miasta

To mniej popularna część czeskiego rezerwatu położona w południowej części masywu. Wejście znajduje się przy stacji kolejowej Teplice nad Metují skály. W odróżnieniu od Adršpašskich skal Teplické są ukształtowanie głównie w formie wysokich, uskokowych formacji skalnych i stanowią teren bardziej dziki. Właśnie ze względu na występowanie znacznej liczby pionowych i wysokich ścian, stanowią bardziej interesujący teren dla wspinaczy. Trasa turystyczna prowadząca przez Teplickie Skały ma 6 km długości i oznaczona jest niebieskim szlakiem.

Skalne miasto Czechy z lotu ptaka
fot. Shutterstock

W tej części rezerwatu swój początek ma też żółty szlak, który łączy Teplickie Skały z częścią Adrszpaskie Skały – ta trasa umożliwia zwiedzenie obydwu skalnych miast bez konieczności dwukrotnego kupowania biletów.

Popularnymi puntami przystanku podczas wędrówki jest m.in. zamek Strzemię (do którego prowadzi 300 metalowych schodów), Skalna Brama z tablicą upamiętniającą pobyt Johanna Wolfganga Goethego w 1790 roku oraz rozdroże przy „Skalnej Narzeczonej”. Tutaj zaczyna się pętla szlaku, która wiedzie przez najpiękniejsze ze skał, m.in. Niedźwiedzia Polarnego, Psa i Sfinksa. Widoki są naprawdę niesamowite.

Teplickie Skały - Skalne Miasto

Zobacz także

Jak dojechać do Skalnego Miasta w Czechach?

Samochodem do Skalnego Miasta. Najwygodniej z Polski można dotrzeć oczywiście „na czterech kółkach”. Z Zielonej Góry czy Wrocławia do Teplic lub Adršpach samochodem najkrócej dojedziemy przez Wałbrzych (przejście graniczne Golińsk-Starostin). Podróż z Wrocławia trwa ok. 3,5 godziny. Przy obu wejściach – zarówno na teren Adršpašske skály, jak i Teplicke skály – znajdują się parkingi. Koszt dla samochodów osobowych wynosi kolejno – 70 koron (ok. 12 zł) oraz 50 koron (ok. 8 zł).

Pociągiem do Skalnego Miasta. Od 28 kwietnia 2018 r. Koleje Dolnośląskie uruchomiły weekendowe połączenie do Skalnego Miasta: Wrocław Główny–Adršpach. Czas podróży pociągiem wynosi 3 godziny (wyjazd z Wrocławia o 5:46, powrót z Adrspach o 18:50). Połączenie nie jest jednak dostępne w okresie zimowym.

Skalne Miasto w Czechach: cennik i godziny otwarcia

Wstęp na teren rezerwatu Skalnego Miasta jest płatny. Bilety możemy nabyć w dwóch punktach przy wejściach do Adršpašske skály oraz Teplicke skály. Ceny mogą różnić się w zależności od sezonu – letniego i zimowego. W sezonie bilety kosztują: dla dorosłych 120 koron (ok. 20 zł), dla studentów, dzieci i osób niepełnosprawnych – 70 koron (ok. 12 zł), a bilet rodzinny (dwójka dorosłych i dwójka dzieci) – 320 koron (ok. 54 zł). Na miejscu nie można płacić złotówkami, przyjmowane są wyłącznie czeskie korony.

Skalne Miasto w Czechach ma różne godziny otwarcia w zależności od pory roku: w sezonie letnim czynne jest od 8 do 18.00, jesienią i wiosną – od 9 do 17.00, a w miesiącach zimowych – od 9.30 do 15.30.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC