Zamknij

W tych liniach lotniczych woda jest najbardziej skażona. Lepiej nie zamawiać kawy

Nina Czochara
07.11.2019 13:29
Samolot na lotnisku
fot. Shutterstock

Amerykańscy naukowce postanowili zbadać wodę pitną w kilkunastu liniach lotniczych. Wyniki okazały się zaskakująco złe - eksperci odradzają nie tylko picie takiej wody, ale nawet… mycia nią rąk.

Od dawna wiadomo, że samolot jest wielkim siedliskiem bakterii. Problem tak dużego zanieczyszczenia na pokładzie może wynikać m.in. z tego, że obsługa, która sprząta samoloty, ma bardzo mało czasu między lotami na czyszczenie ich wnętrza i nie robi tego zbyt dokładnie. Najnowsze badania wykazały, że najbrudniejszymi miejscami w samolotach są te, z którymi jednocześnie najtrudniej byłoby unikać kontaktu, czyli zagłówki. Teraz okazuje się, że "niepokojący" jest nie tylko stan czystości na pokładzie, ale też stan wody pitnej. 

Eksperci sprawdzili stan wody w samolotach

Badania zostały przeprowadzone przez Hunter College NYC Policy Center oraz serwis DietDetective, których przedstawiciele pobrali próbki wody z kilkunastu linii lotniczych. Nie przebadano niestety żadnego z europejskich przewoźników, ale próba i tak jest dość reprezentatywna, bo w badaniu wzięto pod lupę 11 największych linii w USA oraz 12 przewoźników regionalnych z tego kraju.

Co pokazały wyniki badań? Okazuje się, że najczystszą wodę mają linie Allegiant oraz Alaska Airlines (3,3 punkty na 5 możliwych), z kolei trzecie miejsce zajęła linia Hawaiian Airlines (3,1 pkt). Spośród zbadanych przewoźników tylko te trzy mają pitną wodę, która jest względnie zdatna. 

Zdecydowanie najgorszą wodę mają linie Spirit Airlines oraz JetBlue – otrzymały ocenę 1 na 5 możliwych do zdobycia punktów. Jeszcze gorsze są wyniki wśród regionalnych przewoźników, gdzie tylko jedna linia – Piedmont Airlines – zanotowała wynik badania wody powyżej 3 punktów.

Zobacz także

Nie pij kawy czy herbaty w samolocie

Twórcy raportu udzielają też kilku porad, o których warto pamiętać, jeśli nie chcemy mieć kłopotów zdrowotnych. Przede wszystkim więc należy więc pić tylko wodę butelkowaną, a dla własnego bezpieczeństwa nie pić kawy ani herbaty serwowanej na pokładzie. Warto unikać też... mycia rąk w toaletach. Zamiast tego eksperci zalecają korzystanie z antybakteryjnych płynów do rąk.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC