Zamknij

Skopje: 5 miejsc, które warto odwiedzić w stolicy Macedonii

Redakcja
09.02.2018 16:25
Skopje: 5 miejsc, które warto odwiedzić w stolicy Macedonii
fot. Fotolia

Skrzyżowanie Wschodu i Zachodu. Skarbnica historycznych pomników. Niewielka stolica kryjąca prawdziwe bogactwo kultury. Po prostu Skopje. 

Skopje zamieszkuje ponad pół miliona osób. Chociaż jego historia sięga IV wieku przed Chrystusem, miasto wciąż się rozwija i zadziwia elementami współczesności, nowoczesności. Stolica Macedonii jest nietypowym połączeniem „starego” i „nowego” świata. 

Co warto zobaczyć w Skopje? Podpowiadamy 5 miejsc, które trzeba odwiedzić.

1. Plac Macedonia, czyli „ogród pomników"

Główny plac Skopje, nazywany placem Macedonia, jest unikalną mieszkanką stylów architektonicznych. Duże znaczenie dla rozwoju tego miejsca miał projektu „Skopie 2014", w ramach którego wokół placu, w centrum stolicy, powstało wiele monumentalnych budowli i wielkich pomników nawiązujących do odległej historii. Uwagę przykuwa monumentalny, 25-metrowy pomnik Aleksandra Macedońskiego. Jest też pomnik Justyniana I, Filipa II, a nawet replika paryskiego Łuku Triumfalnego.

Plac Macedonia
fot. Fotolia

Centrum Skopje to unikalne skrzyżowanie tego, co „stare” i „nowe”. Z jednej strony widać nowoczesne zamierzenia miasta, które chce niejako zostać „stworzone” od nowa w duchu europejskim, a z drugiej liczne odwołania do tradycji historycznych. I właśnie o historię, a dokładniej o nazwę kraju i pochodzenie Aleksandra Macedońskiego, toczy się długoletni spór z Grekami, szczególnie emocjonujący dla mieszkańców greckiej Macedonii.

2. Twierdza Skopsko Kale

To bardzo ważny element krajobrazu Skopje. Znajduje się w najwyższym punkcie stolicy i króluje nad północną, starą częścią miasta. Dzięki swojemu położeniu jest bardzo dobrym punktem widokowym na panoramę Skopje.

Twierdza Kale
fot. Fotolia

Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu datowane są na VI wiek - niektóre jej elementy przetrwały do dziś. Cześć twierdzy została przebudowa, część zniszczona przez trzęsienie ziemi w latach 60. Na terenie Skopsko Kale odkryto także fundamenty świątyni chrześcijańskiej z XIII w.

Zobacz także

3. Kamienny Most

To najstarszy zachowany most w Skopje, symbol miasta i element jego herbu. Powstał w XV wieku za czasów panowania sułtana Mehmeda II. W przeszłości pełnił funkcję miejsca straceń antytureckich rebeliantów.

Kamienny Most
fot. Fotolia

Most łączy współczesne centrum miasta ze starą dzielnicą osmańską (czarsziją) i Wielkim Bazarem, na lewym brzegu Wardaru. Kamienny Most w swojej historii uległ poważnym uszkodzeniom pod wpływem trzęsienia ziemi czy powodzi. W 1992 roku podjęto decyzję o jego renowacji, dzięki czemu most odzyskał swój pierwotny wygląd.

4. Stara czarszija, czyli esencja stolicy

Po przekroczeniu Kamiennego Mostu wkraczamy w zupełnie inny świat stolicy. W samym sercu czarsziji znajdziemy Bit Pazar, czyli stary bazar turecki. Można tu kupić niemal wszystko – począwszy od lokalnych warzyw i owoców, po tanie produkty prosto z Chin.

Meczet Murata Paschy
fot. Fotolia

Spacerując wąskimi uliczkami, warto zatrzymać się w jednej z lokalnych kafejek czy restauracji i spróbować lokalnego jedzenia. W czarsziji znajduje się też kilka meczetów, z których najważniejszy jest Meczet Murata Paschy (na zdj. powyżej).

5. „Millenium Cross” – krzyż na górze Vodno

To największa (i to dosłownie) atrakcja Skopje. Chodzi o „Millenium Cross”, czyli charakterystyczny, stalowy krzyż wznoszący się na wysokość 66 metrów. Aby do niego dotrzeć, trzeba wjechać kolejką linową na słynną górę Vodno.

Co najbardziej przyciąga do tego miejsca? Fantastyczne widoki na miasto i okolicę. Na samej górze dostępne są też miejsca piknikowe, gdzie można zorganizować lunch „pod chmurką”. Warto zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC