Zamknij

Niedźwiedź buszował w śmietniku na stacji kolejowej. Obok był człowiek [WIDEO]

24.08.2021 13:36
Słowacja. Niedźwiedź buszował w śmietniku na stacji kolejowej. Obok był człowiek [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

Na stacji kolejowej Stary Smokowiec na Słowacji pojawił się nietypowy gość. Mały niedźwiedź buszował w śmietniku, zupełnie nie przejmując się siedzącym obok człowiekiem. Do sieci trafiło nagranie z tego incydentu.

O tej porze roku głównym zajęciem niedźwiedzi jest przede wszystkim poszukiwanie jedzenia. W ten sposób gromadzą zapasy tłuszczu, a następnie zapadają w sen zimowy, który trwa średnio od grudnia do kwietnia. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, zwierzęta te często można spotkać w miejscach, gdzie jest dużo borówek. Okazuje się jednak, że nie tylko tam...

Niedźwiedź buszował w śmietniku na stacji kolejowej

Kilka dni temu na grupie "Vysoké Tatry" na Facebooku opublikowane zostało niecodzienne wideo. Na nagraniu ze słowackiej stacji kolejowej Stary Smokowiec widać niewielkiego niedźwiedzia, który buszuje w śmietniku w poszukiwaniu jedzenia. Na ławce obok siedzi mężczyzna, ale zwierzę wydaje się w ogóle nie przejmować jego obecnością.

W czerwcu br. Lasy Republiki Słowackiej w oficjalnym komunikacie na Facebooku ostrzegły turystów przed zwiększającą się liczbą populacji niedźwiedzi brunatnych na Słowacji. ''Apelujemy o zachowanie ostrożności'' – napisano.

W ubiegłych latach wielokrotnie zdarzało się, że zwierzęta te pojawiały się dość blisko ludzi. Jakiś czas temu pisaliśmy na przykład o niedźwiedziu, który wszedł do hotelowej restauracji. Wówczas zastępca naczelnika policji miasta Wysokie Tatry, Jozef Štefaňák, oświadczył, że od miesiąca codziennie docierają do niego zawiadomienia o podobnych zdarzeniach.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, żeby w przypadku spotkania z niedźwiedziem zachować spokój.

Nie należy ulegać panice. Jeżeli to możliwe, trzeba spokojnie się oddalić. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia - informuje TPN.

RadioZET.pl/radiozet.pl/Facebook(Tatrzański Park Narodowy)