Zamknij

Słowacja grozi kwarantanną i karami dla podróżujących. Paszport covidowy nie wystarczy?

15.06.2021 09:31
Słowacja
fot. Shutterstock

Władze Słowacji nałożyły na wszystkich turystów wjeżdżających do tego kraju obowiązek rejestracji podróży. Jej brak oznacza 14 dni kwarantanny i 1,6 tys. euro kary – podaje "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że od 8 czerwca 2021 r. zasady wjazdu i powrotu na terytorium Słowacji z zagranicy reguluje tzw. semafor turystyczny.

Minister zdrowia Słowacji wprowadził obowiązek zarejestrowania swojej podróży na specjalnej, dedykowanej stronie. W internetowym formularzu należy podać szczegółowe informacje o osobach, które wjeżdżają na terytorium naszego południowego sąsiada. Niedopełnienie nowych obowiązków grozi wysoką karą. 

Słowacja: o czym pamiętać przed podróżą? 

Na stronie https://korona.gov.sk/en/ehranica/ trzeba "podać trzeba imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres poczty mail oraz zamieszkania w Polsce. Oprócz tego Słowacy chcą wiedzieć kto, kiedy i jaką szczepionką został zaszczepiony, czy ma aktualny wynik testu PCR lub status ozdrowieńca" – informuje "Rz".

Gazeta zwraca uwagę, że wszystko wskazuje na to, iż słowackie regulacje będą funkcjonowały niezależnie od unijnego systemu paszportów covidowych.

Z informacji zamieszczonej na stronie polskiej ambasady w Bratysławie, wynika, że osoba, która nie złoży internetowego wniosku i przekroczy granicę Słowacji, z automatu zostaje objęta 14-dniową kwarantanną. "Rz" wymienia, że są jej poddane także wszystkie osoby, które nie były zaszczepione, nie są ozdrowieńcami i nie mają aktualnego testu na obecność koronawirusa.

Kwarantanna ma być prowadzona w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez 14 dni. Można ją zakończyć wcześniej, okazując negatywny test na Covid-19. To jednak oznacza kolejne koszty.

Niezależnie od kwarantanny, turysta, który nie dopełni nowych obowiązków, może zapłacić też mandat w wysokości do 1659 euro, czyli około 7,5 tys. złotych

Z tych obostrzeń zostaną zwolnione osoby wybierające się na Słowację, które spełniają jeden z warunków:

  • posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR (nie starszego niż 72 godz.); 
  • wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na Covid-19, wykonanego nie wcześniej niż 24 godz. przed podróżą w jednym z tych krajów lub w Słowacji; 
  • posiadają dokument potwierdzający, że w ciągu ostatnich 180 dni przechorowały Covid-19; 
  • nie ukończyły 18 lat; 
  • posiadają dokument potwierdzający, że zostały zaszczepione.

Na terenie Słowacji wciąż obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19.

Źródło: Rzeczpospolita, PAP