Zamknij

Polacy mogą już podróżować do Słowacji. Nasz kraj uznany za bezpieczny

Redakcja
19.06.2020 11:59
Słowacja Tatry
fot. Shutterstock

Od 20 czerwca obywatele Polski będą mogli wjeżdżać do Słowacji bez konieczności przechodzenia kwarantanny - ogłosił na porannej konferencji prasowej premier, Igor Matovicz. Nasz kraj został dołączony do listy krajów bezpiecznych. Rząd w Bratysławie ostrzega jednak swoich obywateli przed wyjazdami do województwa śląskiego. 

Do tej pory Polacy mogli wjechać na teren Słowacji, przedstawiając aktualny ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. W przeciwnym wypadku musieli poddać się kwarantannie.

Słowacja otwarta dla Polaków

Na porannej konferencji prasowej premier Słowacji Igor Matovicz ogłosił, że ich rząd uznał Polskę za kraj bezpieczny. Oznacza to, że obywatele obu krajów od 20 czerwca, od godz. 6.00, będą mogli swobodnie przekraczać granicę. 

- Mogę z radością poinformować, że do państw bezpiecznych, do których będzie można bezpiecznie podróżować, dołącza nasz kluczowy partner, sąsiad i zarazem partner z Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska – powiedział Matovicz.

Na listę bezpiecznych państw obok Polski trafiły także Monako, Wyspy Owcze i Czarnogóra. Główny Inspektor Sanitarny Jan Mikas powiedział, że będzie dochodzić do zmian w liście państw bezpiecznych, w zależności od sytuacji epidemicznej. Według Matovicza, który wezwał do uwagi i ostrożności, sytuacja w różnych krajach może się pogorszyć.

Słowacki premier poinformował też o łagodzeniu od soboty innych ograniczeń związanych z pandemią. Między innymi zniesiony zostanie obowiązek mierzenia temperatury przy wejściu do urzędów, także na basen i do salonów odnowy biologicznej. Pasażerowie taksówek będą mogli siedzieć na przednim siedzeniu, obok kierowcy. Maseczki i inna forma ochrony nosów i ust pozostaną obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach i komunikacji.

Swobodne podróże między Polską a Słowacją oznaczają też, że bez problemu dostaniemy się w Tatry Słowackie, w których od 15 czerwca po przerwie zimowej otwarte są już wszystkie szlaki powyżej schronisk.

Źródło: PAP