Zamknij

Słowacja zamyka szlaki w Tatrach. Nie będzie można nimi wędrować aż do połowy czerwca

02.11.2021 15:04
Tatry w Słowacji
fot. Shutterstock

Od 1 listopada zamknięte są szlaki w wysokich częściach Tatr po słowackiej stronie pasma. Jeżeli wybieraliście się w najbliższym czasie na wędrówkę po tych okolicach, nie mamy dla was dobrych wiadomości. Z uroków tych partii gór na Słowacji będziecie mogli skorzystać dopiero w czerwcu 2022 roku.

Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów o każdej porze roku. Bez względu na pogodę niemal zawsze można spotkać kogoś na tutejszych malowniczych szlakach. Ostatnio pisaliśmy, że ponownie otwarto popularny szlak na Rysy - wcześniej był on zamknięty z powodu remontu i nie można było tą drogą dostać się na najwyżej położony punkt Polski.

Niestety tym razem nie mamy dla was tak dobrych wiadomości. Otóż 1 listopada Słowacja zamknęła szlaki przecinające wysokie partie Tatr na terenie swojego kraju. Takie manewry są stosowane przez naszych sąsiadów co roku i, jak podaje portal TVN Meteo, mają związek zarówno z ochroną środowiska, jak i z bezpieczeństwem wędrowców.

Słowacja zamyka szlaki w Tatrach. Nie będzie można nimi wędrować aż do połowy czerwca

Słowacja zamknęła 1 listopada szlaki położone w wysokich partiach Tatr. Jeżeli zatem wybieracie się w góry, pamiętajcie, że nie przejdziecie na słowacką stronę popularnego pasma. Taki zabieg stosowany jest przez naszych sąsiadów co roku, a na ponowne otwarcie dróg w tych rejonach trzeba będzie poczekać aż do połowy czerwca.

Szlaki w górnych częściach Tatra na Słowacji są zamykane w związku z ochroną przyrody, ale też w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom. Warto o tym pamiętać, jeśli planuje się wycieczkę na Rysy czy Kasprowy Wierch, gdyż ścieżki na te wierzchołki łączą się z tymi po słowackiej stronie.

Jak podaje portal TVN Meteo, zakaz wędrówek szlakami znajdującymi się powyżej schronisk górskich to żadna nowość na Słowacji. Z kolei w Polsce wciąż można poruszać się trasami wyznaczonymi w górnych częściach Tatr - trzeba jedynie pamiętać, że od 1 marca do 30 listopada poruszanie się nimi po zmroku jest zabronione.

Źródło: TVN Meteo