Zamknij

Czarne strefy przy granicy z Polską. Słowacja mocno zaostrza restrykcje

21.10.2021 09:26
Słowacja - restauracja
fot. Shutterstock

Na Słowacji dramatycznie wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem. Od 25 października 10 z 79 słowackich powiatów znajdzie się w czarnej strefie najbardziej surowych restrykcji wprowadzonych w ramach walki z Covid-19. Dotyczy to również pięciu powiatów położonych przy granicy z Polską. 

Wcześniej na Słowacji obowiązywały cztery koronawirusowe strefy – zielona (najbezpieczniejsza), pomarańczowa, czerwona i bordowa. W minionym tygodniu pojawił się również czarny kolor, który wskazuje na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Jest to równoznaczne z wprowadzeniem najbardziej surowych obostrzeń oraz wielu ograniczeń dla osób niezaszczepionych. 

Słowacja. Duże ograniczenia przy granicy z Polską

Na mapie, którą publikuje resort zdrowia, w czarnej strefie z najgorszą sytuacją pandemiczną znalazło się pięć regionów położonych przy granicy z Polską. Są to Świdnik, Bardiejów, Lubowla, Twardoszyn i Czadca

W "czarnych" powiatach automatycznie powinny być zamknięte restauracje, w tym nawet te mające tarasy i ogródki. Możliwa jest jedynie sprzedaż na wynos. Oprócz tego zamknięte zostaną hotele i schroniska, siłownie i kluby fitness. Nie mogą z nich korzystać także osoby zaszczepione.

Nie ma jednak zakazu podróży, także za granicę. Do jego wprowadzenia potrzebne byłoby ponowne wprowadzenie stanu wyjątkowego. Wszyscy zobowiązani są do poruszania się w maseczkach założonych na nos i usta. 

Osoby niezaszczepione nie będą mogły dodatkowo uczestniczyć w imprezach masowych, a także korzystać z kolejek linowych i urządzeń sportowych na wolnym powietrzu. Wprowadzono dla nich także limit w sklepach i miejscach kultu religijnego (do jednej osoby na 25 m kw.). 

W powiatach oznaczonych kolorami ciemnobordowym i czerwonym restrykcje są słabsze. Nie ma ich w ogóle w powiatach "zielonych", ale żaden ze słowackich regionów nie został zaliczony do bezpiecznych pod względem sanitarnym.

Koronawirus na Słowacji

Na Słowacji minionej doby odnotowano 3480 zakażeń koronawirusem – podał tamtejszy resort zdrowia. To najwięcej od połowy marca, gdy w kraju rozpoczynała się druga fala pandemii. 

Na początku tygodnia liczba hospitalizowanych w związku z Covid-19 przekroczyła 1000. Tylko jedna piąta pacjentów przyjętych do szpitali została zaszczepiona. Łącznie na Słowacji zaszczepiło się 44 proc. mieszkańców.

Słowackie służby informują, że wszystkie wprowadzone ograniczenia będą rygorystycznie przestrzegane. Ci, którzy nie dostosują się do sytuacji epidemicznej, zapłacą srogie kary. 

Źródło: PAP (Piotr Górecki), Gazeta Wyborcza