Zamknij

Słupy świetlne nad Polską. Niebo w górach wygląda jak w filmie science fiction

17.12.2020 08:37
Góry nocą
fot. Shutterstock

W Tatrach można było ostatnio zaobserwować niezwykły spektakl. Na niebie widać było słupy świetlne. Zwykle pojawiają się w miejscach, w których temperatura spada poniżej zera, a w powietrzu unoszą się kryształki lodu. Tak właśnie było w Białce Tatrzańskiej.

Tatry to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Oferują nam nie tylko świetne szlaki do wędrowania i zdobywania ich szczytów. Można tu także pojeździć na nartach i zaobserwować oryginalne zjawiska. Do jednego z takich incydentów doszło ostatnio w Białce Tatrzańskiej.

Nad miasteczkiem pojawiły się słupy świetlne, które sprawiły, że niebo wyglądało jak w filmie z efektami specjalnymi. O zajściu poinformowali na facebookowej stronie Polscy Łowcy Burz. Musicie zobaczyć te zdjęcia.

Słupy świetlne nad Polską

Świecące filary pojawiły się w ostatnich dniach na niebie w okolicach Białki Tatrzańskiej. Mieszkańcy Podhala mieli niesamowite widoki i udało im się uchwycić je zdjęciach. Rzadkie zjawisko atmosferyczne powstaje zwykle wtedy, kiedy temperatura za oknem spada mocno poniżej zera i do tego obecna jest też mgła lodowa. To kryształki lodu zawieszone w powietrzu umożliwiają powstanie takiego spektaklu.

Zdjęcia słupów świetlnych zamieścili na Facebooku Polscy Łowcy Burz. Przy okazji zdradzili, jakie warunki panowały w Białce Tatrzańskiej i co przyczyniło się do całego zajścia.

Niecodziennie w okresie zimowym nad Polską możemy obserwować tak spektakularnie uformowane słupy (filary) świetlne! Do ich powstania potrzeba bowiem nie tylko bardzo niskiej temperatury powietrza (ta w momencie wystąpienia zjawiska nocą z poniedziałku na wtorek nad Białką Tatrzańską oscylowała w granicach -10°C), ale również obecności mgły lodowej. Bo, jak wiemy, w zjawiskach optycznych kluczowy wpływ odgrywają zawieszone w mroźnym powietrzu kryształki lodu... - czytamy w poście.

Pod fotkami wrzuconymi do sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy zachwyconych incydentem internautów.

Niesamowite.

 

Pięknie...

 

Ale świetnie to wygląda.

Filary świetlne najczęściej widoczne są w chłodnych regionach Ziemi. Można je oglądać głównie w Rosji, Kanadzie, ale też USA czy w północnej części Skandynawii. Na niebie tworzą się barwne słupy - głównie mają one kolor czerwony - które wyglądają, jakby ktoś z nieba wysyłał nam sygnały. Są nieziemskie, prawda?