Zamknij

Słupy świetlne nad Polską. Internauci zachwyceni niezwykłym zjawiskiem na niebie

19.01.2021 14:33
Słupy świetlne nad Polską
fot. Shutterstock

W Polsce można było ostatnio obserwować niesamowity spektakl. Na niebie pojawiły się słupy świetlne. Zdjęcia tego zjawiska, opublikowane w mediach społecznościowych, bardzo szybko obiegły sieć. 

Słupy świetlne tworzą się na niebie przy wyjątkowo niskiej temperaturze, bezwietrznej pogodzie i wysokim ciśnieniu atmosferycznym. Właśnie takie warunki panowały w nocy z niedzieli na poniedziałek (17-18 stycznia). Najzimniej było na Podlasiu, a dokładniej w Białymstoku, gdzie zanotowano temperaturę -33 st. Celsjusza. To właśnie mieszkańcy tego miasta byli świadkami niesamowitego zjawiska optycznego na niebie. 

Zjawiskowe słupy świetlne nad Polską 

Tak mroźna pogoda nie występuje w Polsce zbyt często, dlatego też słynne filary świetlne na niebie należą do rzadkich zjawisk w naszym kraju. Autorowi facebookowego profilu "Oczami Natury" udało się uchwycić te przepiękne świetliste słupy na zdjęciach. 

Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy zachwyconych tym zjawiskiem internautów.  "Niesamowite zjawisko i piękne zdjęcia", "Cudne!", "Wspaniałe"  –  czytamy w komentarzach. 

W jaki sposób powstają słupy świetlne na niebie? Są efektem odbicia światła od kryształków lodu znajdujących się w powietrzu. Źródłem światła może być Słońce, Księżyc, jak również...światło z latarni ulicznych. Aby takie kryształki lodu się uformowały, konieczna jest mroźna i bezwietrzna pogoda.

Zjawisko to najłatwiej zaobserwować tuż przed wschodem słońca lub tuż po jego zachodzie. Choć najczęściej filary świetlne w zimowej aurze można podziwiać w rejonach Arktyki i Syberii, ostatnio widoczne były również w Polsce.

Świadkami niezwykłego podniebnego spektaklu byli w połowie grudnia mieszkańcy Podhala.  Świecące słupy pojawiły się wówczas na niebie w okolicach Białki Tatrzańskiej

Źródło: Dobra Pogoda, TVN Meteo