Zamknij

Słynna "filmowa" plaża w Tajlandii pozostaje zamknięta. Władze podały powód

Redakcja
04.10.2018 13:35
Maya Bay
fot. Shutterstock

W czerwcu tego roku zamknięto słynną plażę Maya Bay, która zasłynęła dzięki hollywoodzkiej produkcji "Niebiańska plaża" z Leonardem DiCaprio w roli głównej. Początkowo informowano, że zostanie otwarta dla turystów we wrześniu. Teraz wiadomo jednak, że termin zostanie przedłużony w celu odbudowy naturalnego ekosystemu. 

Władze Tajlandii ogłosiły kilka miesięcy temu, że słynna plaża Maya Bay na wyspie Phi Phi zostanie zamknięta od początku czerwca. Powodem tej decyzji była zbyt duża liczba turystów, którzy przyczynili się do dewastacji okolicy oraz rafy koralowej.  Otwarcie popularnej plaży planowano początkowo na wrzesień 2018 roku. Okazuje się jednak, że pozostanie zamknięta na czas nieokreślony.

"Potrzeba więcej czasu na odbudowę rafy"

Jak poinformował Songthan Sukswag, dyrektor biura Parku Narodowego, w którym znajduje się Maya Bay, na obudowę ekosystemu potrzeba jednak więcej czasu. - Cztery miesiące to za mało - powiedział.

Malownicza plaża na wyspie Phi Phi była odwiedzana przez nawet 5 tysięcy turystów dziennie. Dopływali oni do plaży motorówkami z pobliskich kurortów turystycznych. Ich obecność oraz wysoka temperatura doprowadziły do degradacji środowiska naturalnego. Przedstawiciel jednego z wydziałów Uniwersytetu w Bangkoku wskazuje, że prawie 80 proc. raf koralowych Tajlandii zostało zniszczonych. Głównymi powodami są hotele przy plaży, kotwice łodzi i sztuczne tworzywa wrzucane do morza.

- Potrzebujemy co najmniej roku lub dwóch, a być może nawet więcej, by odbudować środowisko - szczególnie rafę koralową, lasy mangrowe i plażę - ocenił Songtham. 

Turystyka stanowi 12 procent tajlandzkiej gospodarki, jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy kraj da sobie radę z gwałtownie wzrastającą liczbą odwiedzających.

Przeczytaj także:

• Zanurkował w wodach Bali i zobaczył... "morze śmieci"! Przerażający obraz rajskiej wyspy

• Fale niosą tony śmieci. Dramatyczna sytuacja na Karaibach [WIDEO]

Źródło: tvn24.pl

___

RaidoZET.pl/NC