Zamknij

Słynna plaża w Tajlandii pozostanie zamknięta przez 2 lata. Turyści wyrządzili ogromne szkody

Nina Czochara
14.05.2019 11:33
Maya Bay w Tajlandii
fot. Shutterstock

Władze Tajlandii ogłosiły wydłużenie czasu zamknięcia słynnej plaży Maya Bay. Prawdopodobnie zostanie ona ponownie udostępniona turystom dopiero w połowie 2021 roku.

Niemal każdego dnia na plażę Maya Bay przybywało około 5 tys. osób, co przyczyniło się do ogromnego zniszczenia rafy koralowej. Władze Tajlandii, aby chronić przyrodę, zdecydowały się na dość radykalne rozwiązanie i postanowiły zamknąć teren w czerwcu 2018 roku. Choć stan okolicznej rafy poprawił się, nie jest on jeszcze w pełni zadowalający dla władz kraju. 

Maya Bay wciąż zamknięta dla turystów

Tajski Departament Parków Narodowych, Ochrony Przyrody i Roślin postanowił wydłużyć okres ochronny na kolejne dwa lata. Jeśli rafa będzie w dobry stanie, turyści będą mogli wrócić na plażę Maya Bay w czerwcu 2021 roku.

Okazuje się, że najbardziej destrukcyjny wpływ na tajską rafę koralową miały kremy przeciwsłoneczne, które trafiały do wody, gdy ludzie pływali lub nurkowali w pobliżu Maya Bay. Sporych zniszczeń dokonali też bezmyślni turyści, którzy urywali kawałki rafy „na pamiątkę”.

Plaża Tajlandii
fot. Fotolia

Plaża Maya Bay położona jest na jednej z wysp w archipelagu Phi Phi. To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych miejsc w Tajlandii - wszystko za sprawą swojego rajskiego krajobrazu. Miejsce to zyskało sławę za sprawą hollywoodzkiej produkcji "Niebiańska plaża" z Leonardem DiCaprio w roli głównej. Premiera filmu odbyła się w 2000 roku i od tej pory zaczęły tu przyjeżdżać tłumy turystów. 

Przeczytaj także:

 Egzotyczna wyspa zamknięta na rok. Chodzi o ochronę "ostatnich smoków na świecie"

 Opuszczony samolot pośrodku pola. Mieszkańcy tajskiej wioski byli zdumieni

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC