Zamknij

Słynna plaża w Tajlandii zamknięta na trzy miesiące. Winę ponoszą turyści

Redakcja
15.02.2018 10:08
Słynna plaża w Tajlandii zamknięta na trzy miesiące. Winę ponoszą turyści
fot. Flickr

Znana z hollywoodzkiego filmu plaża Maya Bay zostanie zamknięta na trzy miesiące. Wszystko z powodu ogromnego zniszczenia rafy koralowej w wodach Tajlandii. Winę za krytyczny stan plaży ponoszą turyści.

Tajlandia od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Jedną z atrakcji ściągającą turystów z całego świata jest plaża Maya Bay. Miejsce wygląda naprawdę bajecznie — kolor wody oraz rajska sceneria przypominają obraz niczym z pocztówek. Z tego właśnie powodu plaża służyła wielokrotnie jako plan zdjęciowy — m.in. do filmu „Niebiańska plaża” z Leonardem DiCaprio. 

Plaża zamknięta na trzy miesiące

Maya Bay znajduje się na niezamieszkałej wyspie Koh Phi Phi Leh (w zatoce otoczonej przez strome klify) i dziennie odwiedza ją ok. 5 tysięcy osób. Tak ogromna liczba osób przyczyniła się do zniszczenia okolicy oraz rafy koralowej.

Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu Maya Bay na trzy miesiące — od czerwca do września 2018 roku. Ma to na celu ochronę przyrody i ograniczenie szkód wyrządzanych przez lata środowisku morskiemu w regionie. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Majorka nie chce już więcej turystów. Zaplanowanie wakacji będzie trudniejsze

Ogromne zniszczenia raf koralowych

Plaża jest sukcesywnie niszczona od niemal 20 lat, czyli od momentu, kiedy została pokazana w hollywoodzkiej produkcji. Okazuje się, że zniszczone jest blisko 80 procent raf koralowych we wszystkich wodach Tajlandii. Jako główną przyczynę wskazuje się zanieczyszczoną wodę z hoteli przy plaży, jak również kotwice i tworzywa sztuczne wrzucane do morza. A to nie wszystko. Powodem obumierania rafy koralowej jest także stosowanie przez turystów... kremów do opalania. Ogromna liczba osób wchodząc do wody, spłukuje krem z siebie, co przyczynia się do niszczenia podwodnego bogactwa.

Eksperci mają spore wątpliwości, czy trzy miesiące to wystarczający czas, aby stan okolicznej przyrody się poprawił. Dlatego istnieje obawa, że Maya Bay zostanie zamknięta na dłuższy okres. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tajlandia wprowadza kolejne ograniczenia dla turystów. Będę też wysokie mandaty za łamanie przepisów

___

RadioZET.pl/tvn24/NC