Zamknij

Słynna wyspa Boracay będzie otwarta dla turystów. Władze wprowadzają jednak spore ograniczenia

Redakcja
05.09.2018 13:21
Wyspa Boracay na Filipinach
fot. Pixabay

Słynna filipińska wyspa Boracay, którą zamknięto dla turystów w kwietniu, zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających w październiku. Miłośników plażowania czeka jednak sporo zmian, ograniczeń i zakazów. 

Stan środowiska na filipińskiej wyspie Boracay był na początku bieżącego roku w bardzo złym stanie. W związku z narastającym problemem związanym z zanieczyszczeniami rząd podjął w kwietniu ostateczną decyzję o zamknięciu Boracay na pół roku. Teraz władze poinformowały o ponownym otwarciu "wakacyjnego raju" dla turystów. 

Wyspa Boracay niczym wysypisko śmieci?

Niewielka wyspa Boracay na Filipinach od dawna była wymieniana w rankingach najpiękniejszych plaż świata. Miejsce to odwiedzało rocznie około o 2 mln turystów, co przyczyniło się również do powstawania coraz większej liczby hoteli. Wpłynęło to jednak bardzo negatywnie na stan środowiska na wyspie, która zaczęła przypominać "wysypisko śmieci". Szczególnie alarmujące były kontrole sprzed kilku miesięcy, gdy wyszło na jaw, że kilkaset hoteli i pensjonatów znajdujących się na Boracay nielegalnie podłączyła swoje rury kanalizacyjne do miejskich wodociągów, przez co tony ścieków od lat trafiały z hoteli wprost do morza.

W powodu zaistniałej sytuacji prezydent Filipin, Rodrigo Duterte, 26 kwietnia zamknął wyspę Boracy na pół roku dla odwiedzających. W tym czasie wyspa miała być dokładnie posprzątana, a także miał być opracowany plan jej zagospodarowania i bardziej przyjaznej środowisku eksploatacji, by oddalić groźbę katastrofy ekologicznej na wyspie.

Zobacz także

Jak zmienia się rajska wyspa na Filipinach?

Według zapowiedzi władz, plany są bardzo ambitne. Mają zostać stworzone szerokie aleje z linią tramwajową i 7 km nowych chodników. Na dachach pojawią się panele słoneczne, a pomiędzy budynkami o wiele więcej roślinności. 

To dopiero początek zmian. Priorytetem ma być rozbudowa przeciążonego systemu kanalizacji i demontaż nielegalnie położonych rur. Ucierpią w dużej mierze hotele. Filipińskie władze zaczęły od wyburzenia kilkudziesięciu z ok. 900 obiektów znajdujących się na tej wyspie. Dotyczyło to obiektów powodujących największe spustoszenie w ekosystemie. Pozostałe miejsca noclegowe muszą spełnić szereg rygorystycznych wymagań, by uzyskać licencję.

Wyspa Boracay otwarta od 26 października

Jak poinformowały władze Filipin, wyspa Boracay zostanie otwarta dla odwiedzających od 26 października bieżącego roku. Turystów czeka jednak sporo zmian, zakazów i ograniczeń. Jakich? 

Na wyspie będzie obowiązywał ścisły zakaz organizowania hucznych imprez i zabaw na plaży, z czego wyspa do tej pory słynęła. Oprócz tego na Boracay zakazane będzie spożywania alkoholu i palenia papierosów w miejscach publicznych, z wyjątkiem wyznaczonych do tego, specjalnych stref.

Nie będzie też już tłumów. Filipiński departament turystyki (DOT) zapowiedział już, że wprowadzi bardzo spore ograniczenia dotyczące liczby turystów mogących jednorazowo przebywać na wyspie, choć nie podał jeszcze dokładnej liczby.

Ograniczona zostanie też liczba miejsc w hotelach spełniających standardy. Certyfikaty póki co otrzymało 25 placówek, które dysponują łączną liczbą 2063 pokoi. DOT informuje, że to dopiero początek planowanych zmian na wyspie. 

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC