Zamknij

Słynne "kozy na drzewach" w Maroku to oszustwo? Tak miejscowi zarabiają na turystach

Nina Czochara
30.04.2019 11:06
Kozy w Maroku
fot. Shutterstock

Turyści odwiedzający Maroko od lat zachwycają się kozami, które wdrapują się na drzewa arganowe. Znany fotograf odkrył, że miejscowi mocno pomagają w stworzeniu tej "turystycznej atrakcji", przy okazji męcząc przy tym zwierzęta. 

Wycieczki nieopodal Marakeszu, by obejrzeć słynne kozy wspinające się po drzewach, są obowiązkowym punktem wielu turystycznych wypraw w Maroku. Podróżni specjalnie przyjeżdżają do tego miejsca po to, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Okazuje się jednak, że kozy - masowo okupujące drzewa - są zwykłem oszustwem, na którym miejscowi farmerzy sporo zarabiają...

Kozy są zmuszane do wchodzenia na drzewa

Znany brytyjski fotograf, Aaron Gekoski, przeprowadził śledztwo, z którego wynika, że miejscowi przywożą tam zwierzęta nad ranem, a następnie zmuszają je do wchodzenia na drzewa. Zdarza się, że kozy są nawet przywiązywane do gałęzi. Miejscowi farmerzy zarabiają oczywiście sporo pieniędzy na fotografowaniu przez turystów nietypowej marokańskiej "atrakcji". Kiedy zwierzęta męczą się, stojąc przez wiele godzin w upale na gałęziach drzew, są wymieniane na inne.

- Po tym jak miejscowi zobaczyli, że turyści uwielbiają fotografować pojedyncze kozy wchodzące na drzewa, pewna grupa hodowców postanowiła wykorzystać sytuację dla pieniędzy - twierdzi Aaron Gekoski z rozmowie z "The Telegraph". - To zwierzęta, które są z natury bardzo zwinne i ruchliwe, ale w tym przypadku zazwyczaj stoją w miejscu, wyglądając na chore i przemęczone. Przyjezdni nie zdają sobie z tego wszystkiego sprawy i rozpływają się w zachwytach, cykając kolejne zdjęcia - dodaje znany fotograf.

Śledztwo Aarona Gekoskiego będzie częścią całej serii reportaży telewizyjnych o dzikich zwierzętach wykorzystywanych jako atrakcje turystyczne.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: Daily Mail, Telegraph

___

RadioZET.pl/NC