Zamknij

Sofia: 7 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Bułgarii

Redakcja
07.02.2019 13:06
Shutterstock
fot. Sofia

Sofia, wciąż mało popularna wśród turystów i nieco oddalona od głównych szlaków, jest bez wątpienia miejscem wartym zobaczenia. Wystarczy zaledwie dwa dni, aby poznać urozmaicone bogactwo kulturowe i przyrodnicze tego miasta. Nie musimy też martwić się o wydatki, bo to jedna z najtańszych stolic w Europie. 

Sofia to nie tylko stolica Bułgarii, ale też największe miasto w kraju położone w jego zachodniej części. To jednocześnie trzecia najwyżej położona (zaraz po Madrycie i Prisztinie) stolica w Europie – znajduje się na wysokości 550 metrów n.p.m. Miasto swą nazwę wzięło od córki rzymskiego władcy, Zofii. Na urozmaicone bogactwo kulturowe Sofii wpłynęła jego burzliwa historia – w ciągu setek lat istnienia miasto przechodziło z rąk do rąk kolejnych władców – od Cesarstwa Rzymskiego przez Bizancjum, Chanat Bułgarski aż do Imperium Osmańskiego. Co warto zobaczyć w Sofii? Podpowiadamy.

1. Cerkiew Bojańska: perełka UNESCO

Ta średniowieczna świątynia prawosławna położona jest w jednej z dzielnic Sofii – Bojana. Cerkiew, choć z zewnątrz nie prezentuje się okazale, zachwyca doskonale zachowanymi freskami wewnątrz świątyni. Autor malowideł stworzonych w 1259 roku, zwany Mistrzem Bojańskim, uważany jest za prekursora europejskiego renesansu. Fenomenem fresków jest ich realizm oraz ukazanie bogactwa wewnętrznego przedstawionych postaci.

Cerkiew Bojańska w Sofii
fot. Shutterstock

Na malowidłach przedstawiono 89 scen i kompozycji oraz 240 postaci, m.in. aniołów, świętych i osób świeckich. W 1979 cerkiew została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wierne kopie fresków można obejrzeć w znajdującym się obok Narodowym Muzeum Cerkiew Bojańska.

Zobacz także

2. Katedra św. Aleksandra Newskiego

Katedra, zwana też Soborem św. Aleksandra Newskiego, powstała na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość. Zwiedzanie tej okazałej i najbardziej charakterystycznej budowli, najlepiej zacząć od obejścia jej dookoła. Można się wówczas przekonać, że każda ze stron katedry różni się od pozostałych. W 1913 roku, gdy ukończono budowę kościoła, kopuły pokryto ponad 8 kg złota. 90 lat później świątynia przeszła renowację i kopuły wzbogaciły się o kolejne 4 kg złotej powłoki!

Katedra św. Aleksandra Newskiego
fot. Shutterstock

We wnętrzu świątyni znajduje się zespół fresków wykonanych przez ok. 50 artystów bułgarskich, rosyjskich oraz z różnych krajów zachodniej Europy. Największe malowidło ma powierzchnię ok. 850 m² i znajduje się wewnątrz centralnej kopuły.

3. Teatr Narodowy „Ivan Vazov”

Teatr Narodowy w Sofii, wzniesiony w 1904 r. przez dwójkę austriackich architektów i niedawno odnowiony, stanowi doskonały przykład neoklasycystycznej architektury – z ciemnoczerwonymi murami, białymi kolumnami i w złoconej ornamentyce.

Teatr Narodowy „Ivan Vazov” w Sofii
fot. Shutterstock

Wokół budynku teatru zachował się niewielki park miejski z fontannami – idealne miejsce na spacer. Wielbiciele sztuki mogą wybrać się na jeden ze spektakli odbywających się siedem razy w tygodniu – repertuar jest bardzo urozmaicony.

4. Cerkiew Świętej Niedzieli

To druga pod względem rangi cerkiew w Sofii, położona w centrum stolicy. Powstała ok. X wieku, następnie została trzykrotnie przebudowana w XIX i XX wieku. Nazwa świątyni odnosi się do św. Niedzieli – męczennicy żyjącej w III wieku. We wnętrzu cerkwi zadziwiają freski wykonane w drugiej połowie XX wieku pod przewodnictwem Nikołaja Rostowcewa. W 2002 zainstalowano w cerkwi urządzenie do automatycznego uruchamiania dzwonów – łącznie jest ich jedenaście.

Zobacz także

5. Rotunda św. Jerzego

Słynna rotunda to okrągła Cerkiew pw. Św. Męczennika Jerzego Zwycięzcy wzniesiona w VI wieku na zlecenie ówczesnego cesarza bizantyjskiego. To najstarszy budynek w stolicy Bułgarii. Rotunda powstała w miejscu dawnych term rzymskich i kościoła katolickiego, który zburzono sto lat wcześniej.

Rotunda św. Jerzego w Sofii
fot. Shutterstock

Wewnątrz oraz w centralnej kopule cerkwi zachowały się oryginalne freski z XII–XIV wieku. Rotunda sąsiaduje z szeroką rzymską ulicą z III wieku, w pobliżu można też zobaczyć fragmenty rzymskiej budowli.

6. Narodowa Galeria Sztuki

W Sofii znajdzie się też coś dla prawdziwych miłośników kultury i sztuki. Narodowa Galeria Sztuka, założona w dawnym pałacu carów bułgarskich, gromadzi imponującą kolekcję współczesnego malarstwa i rzeźby, pięknie zaaranżowana na ścianach i na suficie.

Drugą część obiektu zajmuje Muzeum Etnograficzne. Jego wnętrza zadziwiają mnogością stylów, które powstały przez lata w tak niewielkim państwie jak Bułgaria. Zobaczymy tam ekspozycje ceramiki, tkanin, biżuterii, mody itp.

7. Park Narodowy Witosza

Park Narodowy Witosza, utworzony w 1934 roku, znajduje się na południowych obrzeżach miasta. Ma powierzchnię 26 606 ha, obejmuje dwa rezerwaty Bistriszko braniszte i Torfeno braniszte oraz część łagodnego masywu górskiego Witoszy, u stóp którego leży stolica Bułgarii – Sofia.

Góra Witosza
fot. Shutterstock

Pasmo górskie Witosza jest popularnym celem turystów przyjeżdżających do stolicy. Latem miejsce to przyciąga miłośników spacerów i wędrówek – w parku wytyczono wiele alejek, dróżek i szlaków (o łącznej długości 270 km). Zimą można odwiedzić dwa główne ośrodki wypoczynkowo-narciarskie Aleko oraz Złatni Mostowe.

Przeczytaj także:

• Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Przewodnik po słynnych kurortach w Bułgarii

• Co warto zobaczyć w Warnie? Oto 6 najciekawszych miejsc 

Źródło: Bułgaria, Pejzaż słońcem pisany, Robert Sendek, Wydanie 6, Helion 2015

___

RadioZET.pl/NC