Zamknij

Słynna atrakcja Sopotu przyciąga tłumy. Prawie milion sprzedanych biletów

21.10.2021 12:38
Molo w Sopocie
fot. Przemek Swiderski/Reporter/East News

Bez wątpienia największą atrakcją Sopotu, a zarazem wizytówką miasta, jest drewniane molo. Okazuje się, że w tym roku miejsce to przeżywało prawdziwe turystyczne oblężenie. Władze miasta poinformowały, że w minionym sezonie letnim słynny pomost odwiedziło prawie milion gości.

Sopot jest jednym z najmodniejszych miejsc na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim. Przyciąga nie tylko piaszczystą plażą i niezwykłym klimatem, ale też ciekawą architekturą i słynnym drewnianym molo. 

Minął rok, od kiedy miasto Sopot zarządza spacerowym pomostem i przystanią jachtową. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa podsumowująca miniony sezon letni oraz dwanaście miesięcy opieki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie nad tym terenem. 

Molo w Sopocie ściąga tłumy turystów

Od kwietnia do końca września sprzedano 968 tys. biletów na molo. To mniej więcej 80 proc. tego, co było sprzedawane w latach przed wybuchem pandemii. Warto jednak pamiętać, że molo popularne jest także po sezonie (wówczas wstęp jest bezpłatny). Niezależnie od pogody praktycznie codziennie przez słynny drewniany pomost przewijają się tłumy spacerowiczów.

– Molo jest sztandarowym elementem infrastruktury uzdrowiskowej naszego miasta. Spacerowicze i turyści chętnie odwiedzają to miejsce również ze względów zdrowotnych, gdyż stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie wyższe niż na lądzie – podkreśliła radna Sopotu, przewodnicząca Komisji Turystyki i Uzdrowiska Aleksandra Gosk. Zwróciła też uwagę, że obiekt pełni ważną rolę w życiu kulturalnym Sopotu. Organizowane są tu różnego rodzaju wydarzenia - festyny, koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy filmów.

Większe dochody niż ze sprzedaży biletów wpłynęły do budżetu miasta dzięki imprezom kulturalnym i jednostkom cumującym w marinie.  "Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo decyzja o przejęciu molo i mariny była słuszna" – mówi Grażyna Dobrzyńska, wicedyrektor MOSiR-u.

Molo w Sopocie: słynna atrakcja miasta

Molo im. Jana Pawła II w Sopocie jest najdłuższym drewnianym pomostem w Europie. To wizytówka kurortu i jeden z najpopularniejszych obiektów rekreacyjnych w Polsce. Składa się z dwóch części – drewnianej i lądowej.

Część drewniana (spacerowa), oprócz głównego pomostu o długości ponad 511 metrów (z czego 458 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), obejmuje także pokłady dolne oraz boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Przy głowicy molo od 2011 r. funkcjonuje przystań jachtowa.

Sopockie molo to także część lądowa, czyli Skwer Kuracyjny, na którym znajdują się zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa, stoiska z bursztynem i pamiątkami, punkty gastronomiczne oraz dużo zieleni.

W najbliższym czasie władze miasta planują zamontować dodatkowe oświetlenie i wprowadzić nowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia wokół fontanny.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza