Zamknij

Spektakularne widmo Brockenu widziane w Tatrach. Zdjęcie zjawiska podbija sieć

20.10.2021 12:00
Widmo Brockenu
fot. Shutterstock

Turyści, którzy wybrali się w weekend w Tatry, mieli okazję zobaczyć niezwykłe i nieco niepokojące zjawisko. Otóż ich oczom ukazało się widmo Brockenu. Incydent udało się uchwycić na fotografii, która teraz robi furorę w sieci.

Widmo Brockenu to niezwykłe zjawisko optyczne, które polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią. Często spotykane jest w górach. Pod koniec września widmo Brockenu można było zobaczyć w Tatrach.

Wygląda na to, że i w miniony weekend turyści, którzy ruszyli na podbój polskich szczytów, również mieli okazję doświadczyć niezwykłego zjawiska, jakim jest mamidło górskie. Udało się je uchwycić na fotografii, która następnie trafiła do sieci. Internauci są zachwyceni tym widokiem.

Spektakularne widmo Brockenu widziane w Tatrach. Zdjęcie zjawiska podbija sieć

W weekend w Tatrach można było zobaczyć spektakularne i nieco niepokojące zjawisko, jakim jest widmo Brockenu. Mamidło górskie, które widoczne było na Kopie Kondrackiej, uchwycił na zdjęciu fotograf Paweł Zatoński. Błyskawicznie rozeszło się ono po sieci - trafiło m.in. do serwisu Onet Podróże.

Pod fotografią pojawiło się mnóstwo komentarzy zachwyconych miłośników gór.

Ależ pięknie.

 

Świetna fota.

 

Brawo Paweł - piszą internauci.

Widmo Brockenu jest rzadkim zjawiskiem, ale zdarzają się szczęśliwcy, którym udaje się na nie trafić podczas wędrówek po górach. Obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza i odgrywa rolę ekranu.

Po raz pierwszy mamidło górskie opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780 roku. Nazwa widma pochodzi od góry Brocken leżącej w pasmie Harz w środkowej części Niemiec. Co ciekawe, ze zjawiskiem wiąże się przesąd, który może wywołać niepokój u taterników. Mówi on o tym, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach.

Tę legendę wymyślił w 1925 roku popularny taternik i alpinista Jan Alfred Szczepański. Także on spopularyzował teorię, że wystarczy zobaczyć zjawisko trzy razy, aby "klątwa" przestała działać.

Co o tym sądzicie?

Źródło: Onet