Zamknij

Spore utrudnienia dla pasażerów z Warszawy. Rusza rozbudowa Lotniska Chopina

Redakcja
25.02.2019 10:50
Lotnisko Chopina
fot. Albin Marciniak/East News

W najbliższym czasie rusza rozbudowa Lotniska Chopina. Oznacza to, że już wkrótce pasażerowie rozpoczynający podróż w Warszawie będą musieli liczyć się z utrudnieniami i znacznie wcześniej pojawić się na lotnisku. Kolejka do kontroli bezpieczeństwa? Czas oczekiwania do 25 minut.

- Rozbudujemy Lotnisko Chopina do jego maksymalnych możliwości - powiedział Mariusz Szpikowski, prezes PP "Porty Lotnicze" na konferencji prasowej. Zapowiedział, że będzie się to wiązało z utrudnieniami zarówno dla pasażerów, jak i okolicznych mieszkańców. Pierwsze mają być odczuwalne już w tym roku.

Lotnisko Chopina: remonty i rozbudowa

W piątek PPL przedstawił pierwsze szczegóły dotyczące modernizacji. Jak podaje "Business Insider", już w tym roku rozpoczną się prace dotyczące dróg szybkiego zjazdu i kołowania oraz krótkiego pasa startowego. W przyszłym roku modernizacja obejmie duży pas startowy. Z kolei w 2021 roku rozpoczną się prace najpoważniejsze, dotyczące rozbudowy pirsu północnego i południowego, czyli na obu krańcach lotniska. 

- Od 15 marca do końca czerwca 2019 r. wyłączymy z ruchu krótszą drogę startową. To oznacza zintensyfikowany ruch samolotów od strony dzielnicy Włochy i Piaseczna, a co za tym idzie większy hałas - tłumaczył Michał Nowotny, dyrektor pionu finansów i inwestycji w PPL.

W 2020 roku po zamknięciu dłuższej drogi startowej, większy ruch samolotów będzie się odbywał od strony dzielnic Ursus i Ursynów.

Zobacz także

Dłuższe kolejki przed lotem

Dla pasażerów największym problemem będzie rozpoczęcie prac przygotowawczych do rozbudowy terminala.

Przygotowania do rozbudowy pirsu północnego oznaczają, że pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość: będzie znacznie dłuższy czas oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa i kontrolę paszportową – dodał Michał Nowotny.

Samo dotarcie do samolotów też może być znacznie mniej komfortowe, bo z powodu prac wewnątrz terminala odcinane będą niektóre bramki i rękawy. To zaś oznacza, że w większej liczbie przypadków do samolotów będą nas dowoziły lotniskowe autobusy.

– Pasażerowie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, powinni zarezerwować więcej czasu przed podróżą samolotem z naszego lotniska. Szacujemy, że czas oczekiwania przed punktami kontroli bezpieczeństwa może wynieść do 25 minut – powiedział Mariusz Szpikowski, prezes PPL.

Jednocześnie dodał, że lotnisko planuje w ciągu kilku miesięcy zacząć instalację bramek do automatycznej kontroli paszportowej, co powinno nieco poprawić przepustowość.

W 2018 roku Lotnisko Chopina odprawiło 17,8 mln pasażerów. Według prognoz, do 2030 roku ta liczba mogłaby się nawet podwoić.

Zobacz także

Źródło: businessinsider.com.pl

___

RadioZET.pl/NC