Zamknij

Sri Lanka chce zakazać zasłaniania twarzy i zamknąć islamskie szkoły. Na rząd spadła fala krytyki

17.03.2021 10:03
Muzułmanki w burkach
fot. Shutterstock

Sri Lanka zapowiedziała wprowadzenie zakazu noszenia burek i innych nakryć głowy zasłaniających twarz. Zamkniętych ma również zostać część muzułmańskich szkół. Przedstawiony przez ministra bezpieczeństwa publicznego Sarath Weerasekera projekt ustawy wywołał liczne kontrowersje. Na lankijski rząd spadła fala krytyki. 

Projekt ustawy dotyczący zaostrzenia praw wobec muzułmanów na Sri Lance został przedłożony rządowi na początku tygodnia. Nowe prawo, by wejść w życie, wymaga zatwierdzenia przez rząd premiera Mahindy Rajapaksy, a następnie zgody parlamentu, w którym rządząca koalicja dysponuje 2/3 głosów. Przeciwko proponowanej ustawie zaprotestowali dyplomaci innych krajów regionu.

Sri Lanka. Zakaz zasłaniania twarzy

Jak ocenił minister bezpieczeństwa publicznego Sarath Weerasekera, noszenie ubiorów zakrywających twarz bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo państwa. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie zakazu noszenia zasłon na twarz, w tym burek i nikabów, lecz nie hidżabów – muzułmańskich chust, okrywających jedynie głowę. Weerasekera określił burkę, którą nosi relatywnie niewiele muzułmańskich kobiet na Sri Lance, mianem symbolu ekstremizmu religijnego.

– Mieliśmy w dzieciństwie wielu muzułmańskich przyjaciół. W tamtych czasach muzułmańskie dziewczęta nie nosiły burek. To symbol ekstremizmu religijnego, który pojawił się dopiero w ostatnim czasie – powiedział minister.

Jak dodał, przedłożony projekt zakłada także zamknięcie ponad 1000 niezarejestrowanych madras – muzułmańskich szkół religijnych. – Nikt nie może otworzyć szkoły i uczyć dzieci czegokolwiek chce. Wszystkie dzieci między 5 a 16 rokiem życia powinny być uczone w zgodzie z krajową polityką edukacyjną – ocenił Weerasekera.

Premier Rajapaksa wyraził z kolei opinię, że uczniowie i uczennice powinni chodzić w niedzielę do buddyjskich szkół.

Poprzednio władze Sri Lanki czasowo zabroniły zasłaniania twarzy w czasie stanu wyjątkowego wprowadzonego po serii zamachów bombowych w kwietniu 2019 roku. Doszło wówczas do kilku skoordynowanych ataków na hotele i katolickie kościoły. W zamachach zginęło ponad 250 osób, a około 500 zostało rannych. Do przeprowadzenia ataków przyznała się grupa z Państwa Islamskiego (ISIS). 

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET.

Zakaz noszenia burek. Fala krytyki po oświadczeniu

Na lankijski rząd, za propozycję wprowadzenia zakazu noszenia burek i zamknięcia islamskich szkół, spadła fala krytyki. Rząd w Kolombo poinformował o wstrzymaniu się z decyzją w tej sprawie na kilka dni przed planowanym głosowaniem w ONZ nad rezolucją w sprawie przestrzegania praw człowieka na Sri Lance.

– Wprowadzenie zakazu noszenia burek i nikabów przez muzułmańskie kobiety to jedynie propozycja, która będzie dyskutowana z zainteresowanymi stronami – oświadczyło we wtorek MSZ Sri Lanki.

W komunikacie dodano, że rząd rozpocznie szeroki dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i zapewni czas wystarczający do przeprowadzenia koniecznych konsultacji i osiągnięcia konsensusu. 

Przeciwko proponowanej ustawie zaprotestowali dyplomaci innych krajów regionu. Ambasador Pakistanu Saad Khattak napisał, że planowany zakaz urazi zwykłych muzułmanów. Jak ocenił, podejmowanie dzielących społeczeństwo kroków w imię poprawy bezpieczeństwa doprowadzi do wzmocnienia obaw o podstawowe prawa żyjących na Sri Lance mniejszości.

Ahmed Shaheed, pochodzący z sąsiednich Malediwów dyplomata, który obecnie sprawuje urząd specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. wolności religii i przekonań, stwierdził, że delegalizacja burek i nikabów byłaby niezgodna z międzynarodowym prawem chroniącym wolność wyznania i wypowiedzi.

W przyszłym tygodniu 47 krajów członkowskich ONZ ma głosować nad rezolucją w sprawie przestrzegania praw człowieka na Sri Lance. Niemal jedna trzecia z tych państw należy do Organizacji Współpracy Islamskiej, która w 2020 roku krytykowała rząd w Kolombo za przymusową kremację ciał muzułmańskich ofiar Covid-19, co narusza islamskie przepisy religijne.

Źródło: PAP, National Geographic, BBC