Zamknij

Sri Lanka wprowadziła darmowe wizy dla Polaków. Władze chcą przyciągnąć turystów

Nina Czochara
02.08.2019 10:44
Sri Lanka
fot. Pixabay

Władze Sri Lanki od 1 sierpnia zniosły opłaty za wizy turystyczne dla obywateli 48 krajów, w tym Polski. Ta inicjatywa ma pobudzić rynek turystyczny, który ucierpiał po ataku terrorystycznym. Bezpłatne wizy będą dostępne przez sześć miesięcy. 

Na liście państw z darmową wizą na Sri Lankę jest łącznie 48 krajów, w tym państwa Unii Europejskiej i USA oraz m.in. Rosja, Indie i Chiny. 

Na Sri Lankę bez wizy przez pół roku

Rząd Sri Lanki postanowił znieść opłaty za miesięczne wizy turystyczne, które dotąd kosztowały 20 dolarów dla mieszkańców krajów Azji i 35 dolarów dla pozostałych. 

– Darmowe wizy będą dostępne przez sześć miesięcy, a po tym czasie rząd oszacuje stratę wpływów z tytułu wiz – powiedział agencji Reutera urzędnik ministerstwa ds. rozwoju turystyki. 

Minister John Amaratunga potwierdził tę decyzję i dodał, że spodziewa się wzrostu liczby przyjazdów. W jego resorcie podano, że nie robiono oszacowania utraty wpływów z opłat za wizy. 

Bezpłatne wizy wydawane na miejscu przewidziano dla obywateli 28 krajów Unii Europejskiej (w tym Polski) oraz Chin, Australii, Indii, Indonezji, Kambodży, Korei , Malezji, Nowej Zelandii, Singapuru, Tajlandii, Islandii, Kanady, Norwegii, Szwajcarii, Rosji i USA.

Zobacz także

W Niedzielę Wielkanocną, 21 kwietnia, grupa terrorystów z lokalnej organizacji islamistycznej o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ), z pomocą Państwa Islamskiego, przeprowadziła atak samobójczy na trzy kościoły i cztery hotele na Sri Lance. Zginęło ponad 250 osób. 
Po atakach wiele krajów wydało ostrzeżenia dla turystów planujących tam urlop. Liczba turystów spadła o 13,4 proc. w pierwszej połowie br. W 2018 r. turystyka przyniosła gospodarce wyspy ok. 4,4 mld dol. wpływów, co stanowi 4,9 proc. PKB kraju.

Zobacz także

Źródło: PAP, rp.pl

___

RadioZET.pl/NC