Zamknij

Sri Lanka otwiera granice dla turystów. Warunki wjazdu mogą zaskoczyć

20.01.2021 09:48
Sri Lanka - turyści
fot. Shutterstock

Sri Lanka była przez wiele miesięcy zamknięta dla zagranicznych turystów. Pod koniec ubiegłego roku przyjęto pierwsze 200 osób  w ramach pilotażowego programu. Teraz władze poinformowały, że od 21 stycznia otwierają granice dla podróżujących. Wjazd do kraju wiąże się jednak z licznymi obostrzeniami. 

Sri Lanka, położona w Azji Południowej, jest popularnym egzotycznym kierunkiem wśród turystów (w tym również Polaków). Z powodu pandemii wyspiarskie państwo od marca nie przyjmowało zagranicznych gości. Dopiero w grudniu ruszył pilotażowy program, w ramach którego na Sri Lankę przybyła wybrana grupa zagranicznych turystów. 186 osób, które przyleciały z Ukrainy, wypoczywało na Sri Lance przez 10 dni. 

Teraz rząd kraju przekazał, że otwierają granice dla podróżujących w celach turystycznych. Odwiedzający wyspę muszą jednak spełnić wiele warunków. 

Sri Lanka otwiera granice od 21 stycznia

Władze Sri Lanki podały, że granice ich kraju zostaną otwarte od 21 stycznia – wjazd będzie możliwy również w celach turystycznych. Jedyny wyjątek stanowią połączenia z Wielkiej Brytanii i osoby, które przebywały na Wyspach w ciągu ostatnich dwóch tygodni – granice dla tych podróżujących pozostają zamknięte. 

Wjazd na Sri Lankę wiąże się jednak z wieloma restrykcjami, o których informowaliśmy w połowie grudnia. Przy przekroczeniu granicy trzeba też przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa i wykupić polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty ewentualnego leczenia Covid-19.  

Podróżni, którzy planują 14-dniowe wakacje w kraju zostają zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny, ale muszą mieszkać tylko w wybranych, certyfikowanych hotelach (do wyboru 55 obiektów). Ci, którzy przyjadą tylko na tydzień, zostaną skierowani w czasie pobytu na dwa dodatkowe testy. 

Zobacz także

Ale to nie wszystko. Zwiedzanie wyspy będzie możliwe, ale tylko w towarzystwie specjalnie wyznaczonych przewodników. Dopiero po dwóch tygodniach od przylotu będzie można zwiedzać kraj na własną rękę. Władze zachęcają też, aby zainstalowali aplikację Visit Sri Lanka połączoną z certyfikowanymi hotelami.

Pandemia bardzo mocno uderzyła w sektor turystyczny Sri Lanki, który bezpośrednio daje pracę 250 tys. osób, pośrednio utrzymuje zaś 2 mln Lankijczyków i odpowiada za 5 proc. PKB tego państwa. Rząd już raz chciał otworzyć granice dla turystów, ale zostało to przesunięte po pojawieniu się nowych ognisk COVID-19. Do tej pory na Sri Lance odnotowano 54 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 273 osoby zmarły. 

Źródło: Fly4free, PAP, Telegraph