Zamknij

Sri Lanka ponownie otwiera się na turystów. Trzeba jednak spełnić kilka warunków

17.12.2020 09:21
Sri Lanka
fot. Shutterstock

Sri Lanka otwiera się na zagranicznych turystów już od stycznia 2021 roku. Aby spędzić urlop w popularnym azjatyckim kraju, podróżni będą jednak musieli spełnić kilka warunków. 

Dyrektor organizacji turystycznej Sri Lanki zapowiedział, że najprawdopodobniej już od początku 2021 roku zagraniczni turyści znów będą mogli planować pobyt. Rząd przygotował pakiet wytycznych, które pozwolą turystom na wjazd do kraju, a jednocześnie zminimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Decyzję poparł już prezydent kraju.

Sri Lanka otwarta dla turystów od stycznia

Jakie warunki będą musieli spełnić turyści planujący urlop na Sri Lance? Przede wszystkim muszą zostać w kraju co najmniej 14 dni. Podróżni zostają wprawdzie zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny, ale muszą mieszkać tylko w wybranych, certyfikowanych hotelach. Wybór jest jednak naprawdę duży - na "bezpiecznej liście" hoteli znalazły się setki obiektów na każdą kieszeń. 

W trakcie pobytu na Sri Lance można również korzystać z wszystkich atrakcji hotelowych, a nawet jeździć na wycieczki fakultatywne (na przykład do twierdzy Sigiriya czy do Parku Narodowego Yala). Nie można jednak zwiedzać kraju na własną rękę.

Po 14 dniach spędzonych w jednym z wyznaczonych hoteli, można przenieść się do innych obiektów i dalej zwiedzać kraj - wciąż musi nam jednak towarzyszyć licencjonowany przewodnik. Władze zachęcają też, aby zainstalowali aplikację Visit Sri Lanka połączoną z certyfikowanymi hotelami.

Zobacz także

Ale to nie koniec warunków stawianych turystom przez władze Sri Lanki. Przy przekroczeniu granicy trzeba też przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa i wykupić polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty ewentualnego leczenia Covid-19. 

Aby wjechać na Sri Lankę, wciąż należy wykupić przez internet wizę turystyczną - obowiązuje przez miesiąc i jej koszt to 35 dolarów. Rząd zapowiada, że planuje wprowadzenie półrocznych wiz, aby przyciągnąć długoterminowych podróżników, w tym również osoby, które chciałby pracować tutaj zdalnie. 

Źródło: Rp.pl, Telegraph, Fly4free.pl