Zamknij

Droższe wizy i cztery testy na COVID-19. Sri Lanka zaostrza przepisy dla turystów

09.06.2020 10:06
Sri Lanka
fot. Pixabay

Sri Lanka rozpocznie sezon turystyczny od 1 sierpnia. Ci, którzy planują tam wakacje, muszą przygotować się jednak na sporo zmian. Władze egzotycznej wyspy ogłosiły, że turyści wybierający się urlop do ich kraju, muszą poddać się testom na obecność koronawirusa aż cztery razy. Droższa będzie też wiza turystyczna. 

Władze Sri Lanki, popularnej azjatyckiej wyspy, poinformowały, że otworzą swoje dwa największe lotniska dla zagranicznych turystów od 1 sierpnia. Chociaż to dobra wiadomość dla podróżujących, mogą nieco odstraszyć nowe zasady obowiązujące turystów, którzy zaplanują tam na wakacje.

Sri Lanka: droższa wiza oraz restrykcje dla turystów 

O wizę turystyczną na Sri Lankę będzie można aplikować on-line. Trzeba jednak przygotować się na wyższe opłaty - po zmianach e-wiza będzie kosztowała aż 100 dolarów od osoby. Dlaczego będzie drożej? Bo w cenie nowej wizy uwzględniono m.in. test na obecność koronawirusa, który zostanie przeprowadzony na lotnisku w Kolombo.

Turyści muszą przygotować się tez na liczne restrykcje. Na terenie Sri Lanki trzeba będzie przebywać minimum 5 nocy, a noclegi będzie można rezerwować wyłącznie w certyfikowanych obiektach noclegowych (licencje będą wydawane na podstawie rządowego audytu).

Ale to nie wszystko. W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzenia się COVID-19 na wyspie, Sri Lanka od sierpnia zakaże korzystania turystom z transportu publicznego, zachęcając do korzystania z certyfikowanych firm przewozowych.

Sri Lanka: obowiązkowe 4 testy na koronawirusa

Władze egzotycznego państwa-wyspy wymagają od turystów, aby przy dłuższym pobycie wykonali test na COVID-19 aż 4 razy. Ma to oczywiście zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Pierwszy, standardowy test trzeba zrobić na 72 godziny przed rozpoczęciem podróży, aby w ogóle wpuszczono nas na pokład samolotu. Drugi test wykonuje się na lotnisku w Kolombo  - nie trzeba jednak za niego płacić,  bo jest “wliczony” w cenę wizy turystycznej. Władze Sri Lanki szacują, że do sierpnia wyniki testu będą znane w ciągu 4 do 6 godzin. Jeśli jednak trzeba będzie czekać dłużej niż 24 godziny, będzie możliwość przenocowania w jednym z 4 lub 5-gwiazdkowych hoteli w Kolombo lub Negombo.

Trzeci test na obecność koronawirusa zostanie przeprowadzony po 4-5 dniach naszego pobytu – zostanie wykonany w miejscu, w którym będziemy mieć nocleg. Ale to nie koniec.

Czwarty test będzie obowiązkowy przy dłuższych pobytach i zostanie przeprowadzony w ten sam sposób co test numer trzy, po 10 dniu pobytu na Sri Lance. W przypadku pozytywnego wyniku któregoś z testów na obecność COVID-19, turysta zostanie skierowany na kwarantannę (trwającą od 14 do 21 dni). 

Źródło: The Telegraph, Fly4free.pl