Zamknij

Sri Lanka w końcu otwiera się na turystów. Była niedostępna przez 9 miesięcy

30.12.2020 12:00
Sri Lanka
fot. Shutterstock

Sri Lanka, zamknięta dla zagranicznych gości na początku pandemii, po 9-miesięcznej przerwie znów przyjmuje turystów. Pierwsze 200 osób przybyło na wyspę w poniedziałek w ramach pilotażowego programu – informuje agencja AP.  

Sri Lanka, położona w Azji Południowej, to popularne turystycznie wyspiarskie państwo. W ubiegłym roku zakątek ten odwiedziło ponad 2 mln osób. Z powodu pandemii koronawirusa Sri Lanka od marca nie przyjmowała zagranicznych gości. Zamknięto dwa główne międzynarodowe porty lotnicze - przypomina Associated Press. Teraz, po 9 miesiącach przerwy, kraj ten ponownie się otwiera. 

Sri Lanka przyjęła pierwszych turystów po 9 miesiącach

Na początku tygodnia ruszył pilotażowy program, w ramach którego na Sri Lankę przybyli pierwsi turyści zagraniczni. 186 osób, które przyleciały z Ukrainy, ma wypoczywać na Sri Lance przez 10 dni.

To początek rządowego planu ponownego przyciągania do kraju zagranicznych urlopowiczów. Akcja ma potrwać do 24 stycznia i w jej ramach Sri Lankę odwiedzi ponad 2,5 tys. turystów, głównie z krajów byłego ZSRR. Minister turystyki Prasanna Ranatunga podkreślił jednak, że turyści będą mogli odwiedzać tylko konkretne miejsca.

Zobacz także

Pandemia bardzo mocno uderzyła w sektor turystyczny Sri Lanki, który bezpośrednio daje pracę 250 tys. osób, pośrednio utrzymuje zaś 2 mln Lankijczyków i odpowiada za 5 proc. PKB tego państwa. Rząd już raz chciał otworzyć granice dla turystów, ale zostało to przesunięte po pojawieniu się nowych ognisk COVID-19.

Według zestawienia agencji Reutera na Sri Lance koronawirusem zainfekowało się ponad 41,5 tys. osób, z których 194 zmarło. Dziennie wykrywa się średnio 567 nowych zakażeń, ich liczba w ostatnim tygodniu była o 4,4 proc. mniejsza niż w poprzednim.

Źródło: PAP