Zamknij

12 niezwykłych miejsc w Stanach Zjednoczonych. To warto zobaczyć w USA

Monika Karbarczyk
08.11.2019 00:20
Najpiękniejsze miejsca w USA - to warto zobaczyć
fot. Shutterstock

Stany Zjednoczone słyną ze wspaniałej przyrody. Wiele parków narodowych oraz pomników przyrody zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Poznaj nasz subiektywny ranking najpiękniejszych miejsc przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych. Te miejsca warto zobaczyć, będąc w USA. 

Jaskinia Mamucia (Mammoth Cave)

Jaskinia Mamucia jest największą na świecie jaskinią. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Jaskini Mamuciej (ang. Mammoth Cave National Park) w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Dokładnie w stanie Kentucky, około 45 km na północny wschód od miasta Bowling Green. Jaskinia Mamucia przyciąga turystów nie tylko swoją wielkością, ale również odnalezionymi wewnątrz śladami kultury prekolumbijskiej, czyli śladami dawnych plemion indiańskich. Nie jest ona jedyną jaskinią na terenie tego parku, szacuje się, że system sal i korytarzy wydrążonych w skałach wapiennych liczy sobie około 591 km (do parku należy tylko 214 km). Oprócz Jaskini Mamuciej można również zwiedzić inne jaskinie, np. Crystal Cave, zobaczyć podziemne jezioro, ekosystem dwóch rzek i ponad 200 gatunków zwierząt, w tym rzadkie odmiany przystosowane do życia w całkowitej ciemności.

Park Narodowy Jaskini Mamuciej został wpisany w 1981 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Jaskinia Mamucia w USA/ Shutterstock
fot. Jaskinia Mamucia w USA/ Shutterstock

Jaskinie Carlsbad (Carlsbad Caverns)

Odwiedzając Park Narodowy Jaskiń Carlsbad (ang. Carlsbad Caverns National Park), położony w południowo-wschodniej części stanu Nowy Meksyk, możecie zobaczyć największe na świecie podziemne komory należące do Jaskini Carlsbad. Powstała ona około 250 mln temu, odkryto ją w latach 20. XX wieku, ale wciąż stanowi zagadkę dla naukowców. Zbadano dopiero 50 km jej korytarzy. Do najciekawszych obiektów należy zdecydowanie największa komora jaskini – Wielka Sala, usytuowana na głębokości 230 m. Ma ona powierzchnię 6 ha. Zdobią ją stalaktyty, stalagmity, kolumny, draperie i kryształy, które tworzy niezwykły obraz podziemnego świata. Godna polecenia jest również bajecznie kolorowa sala Bilfrost oraz sala Guadelupe. Wiele komór jaskini można zwiedzać przez cały rok. Zamieszkują ją nietoperze – molosy meksykańskie, które całym stadem opuszczają jaskinię o zachodzie słońca. Jest to niezwykły widok.

Jaskinie Carlsbad w USA/ Shutterstock
fot. Jaskinie Carlsbad w USA/ Shutterstock

Zobacz także

Jezioro Kraterowe (Crater Lake)

Niebieski odcień krystalicznie czystej wody oraz otaczające je ściany krateru zrobią wrażenie na każdym turyście. Jezioro Kraterowe znajduje się kalderze – zagłębieniu, które powstało po zapadnięciu wulkanu Mount Mazana. Ma ponad 500 m głębokości i około 10 km szerokości, co czyni je najgłębszym jeziorem świata, leżącym ponad 2000 m n.p.m. Na środku jeziora znajdują się dwie uformowane ponad 7 tysięcy lat temu wyspy: Czarownika (większa) oraz Statek Widmo (mniejsza). Jezioro jest uznawane za święta przez rdzenne plemię amerykańskie Klamath. Miejsce to jest położone w stanie Oregon, na terenie Parku Narodowego Jeziora Kraterowego (ang. Crater Lake National Park).

Jezioro Kraterowe w USA/ Shutterstock
fot. Jezioro Kraterowe w USA/ Shutterstock

Monument Valley

Ten widok kojarzy każdy wielbiciel amerykańskich westernów. Monument Valley leży na pograniczu stanów Utah oraz Arizona. Pozornie teren ten wydaje się jałowy i zakurzony, ale w rzeczywistości jest jednym z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na świecie. Samotnie stojące stoliwa i góry otoczone pustynią, mieniące się niezwykłymi barwami – od jasnopomarańczowej po czerwoną – zależnymi od pory dnia i ilości światła słonecznego. Ten niezwykły koloryt zawdzięczają tlenkowi żelaza oraz miedzi, w które bogate są tutejsze skały. Podobno można tam jeszcze zobaczyć dzikie mustangi.

Monument Valley w USA/ Shutterstock
fot. Monument Valley w USA/ Shutterstock

Zobacz także

Most Tęczowy (Rainbow Bridge)

Tęczowy most to największy naturalny most na świecie. Znajduje się on we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w południowej części stanu Utah, około 20 km od Góry Navajo. Ten cud świata powstał w wyniku erozji piaskowca pod wpływem wody spływającej z Gór Navajo. Most ma długość 94 m, szerokość 10 m i łączy brzegi wąwozu odległe od siebie o 85 m. W najwyższym punkcie most ma wysokość 88 m. W zależności od pory dnia most ma niezwykłe kolory – fioletoworóżowy lub czerwonobrązowy. Dla Indian Nawaho jest to święte miejsce.

Tęczowy Most w USA/ Shutterstock
fot. Tęczowy Most w USA/ Shutterstock

Wodospad Niagara (Niagara Falls)

Rzeka Niagara płynie na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ma 55 km długości i na swojej drodze musi pokonać 100-metrową różnicę poziomów. To miejsce jest znane jako Wodospady Niagara, dzielące się na dwie części – amerykańską (American Falls) oraz kanadyjską (Horseshoe Falls). Rozdziela je Wyspa Kozia. Wodospad Niagara nie jest najwyższy ani najszerszy, ale z pewnością najbardziej spektakularny. Masy wody opadają i roztrzaskują się o wapienne, piaskowe i łupkowe skały, a jej krople tworzą tęczowe obłoki. Wodospad wygląda zjawiskowo zarówno latem, jak i zimą.

Wodospady Niagara w USA/ Shutterstock
fot. Wodospady Niagara w USA/ Shutterstock

Zobacz także

Wielki Kanion (Grand Canyon)

Wielki Kanion na płaskowyżu Kolorado w północno-zachodniej Arizonie to chyba najczęściej i najchętniej odwiedzane miejsce w Stanach Zjednoczonych (oczywiście, jeśli chodzi o przyrodę). Szacuje się, że co roku odwiedza go ponad milion turystów. Rozległą przestrzeń kanionu, formowanego przez 6 mln lat przez rzekę Kolorado, można podziwiać z łatwo dostępnych platform turystycznych (np. szklanego pomostu Skywalk, znajdującego się 20 m od krawędzi urwiska), podczas spaceru, ale również z helikoptera, pontonu czy konia. Najgłębszym rejonem Wielkiego Kanionu jest Granite Gorge (Wąwóz Granitowy), w którym najgłębsze miejsce leży poniżej krawędzi o 1857 m. Cały teren jest objęty ochroną i leży na terenie Parku Narodowego Wielkiego Kanionu (ang. Grand Canyon National Park) – jednego z najstarszych parków narodowych w USA.

shutterstock_404297263wielki kanion1
fot.

Wieża Diabła (Devil’s Tower)

Majestatyczna, widoczna z odległości kilkunastu kilometrów ogromna bazaltowa skała zwana Wieżą Diabła leży nad rzeką Belle Fourche, niedaleko miejscowości Hulett, we wschodniej części stanu Wyoming. To intruzja wulkaniczna, czyli wypiętrzona zastygła magma o wysokości 386 m, licząc od podstawy, i wysokości względnej 1558 m n.p.m. Wieża Diabła została pierwszym pomnikiem narodowym w USA, a swoją straszną nazwę zawdzięcza pewnemu pułkownikowi, który miał zmapować to miejsce i odnaleźć pokłady złota. Rdzenni mieszkańcy nazywają tę skałę Górą Niedźwiedzia i wiążą z nią lokalną legendę.

shutterstock_1164064942wieza diabla1
fot.

Yellowstone (Yellowstone National Park)

Park Narodowy Yellowstone to pierwszy park narodowy w Stanach Zjednoczonych, położony w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w granicach stanów Wyoming, Montana, Idaho. Obejmuje on teren 9 tys. km kw. To obszar o największej koncentracji form geotermalnych na świecie. Na terenie parku znajduje się 60% wszystkich gejzerów, najbardziej znanym jest Old Faithul (na zdjęciu). Oprócz gejzerów, gorących źródeł, dolin i pasm górskich, park Yellowstone słynie też ze wspaniałej fauny. Rozległe pasy Gór Skalistych są schronieniem dla niedźwiedzi grizzly, wilków oraz bizonów.

shutterstock_784576060yellowstone1
fot.

Dolina Yosemite

Park Narodowy gór Sierra Nevada – Yosemite – zajmuje powierzchnię 3000 km kw. Miejsce to charakteryzuje się polodowcowym krajobrazem górskim, z jeziorami, wąwozami, dolinami, wodospadami. Leżąca w centralnej części parku dolina Yosemite ma kształt U, a jej zbocza tworzą tu ściany skalne, stanowiące progi skalne dla dwóch wodospadów: Nevada i Vernal. Dolinę polodowcową otaczają szczyty gór Sierra Nevada, przekraczające wysokość 4300 m n.p.m. Rosną tu sekwoje mamucie i olbrzymie, w tym jedno z najstarszych drzew na ziemi – Grizzly Giant. Dolina Yosemite to największy na świecie kanion polodowcowy.

Park Narodowy Yosemite wpisano w 1984 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

shutterstock_513244762yosemite1
fot.

Kanion Antylopy (Antelope Canyon)

Kanion Antylopy, inaczej Kanion Korkociągu, to kanion szczelinowy. Znajduje się on na terenie rezerwatu plemienia Nawaho w stanie Arizona. Ma 30 metrów głębokości i kilka metrów szerokości. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych miejsc w USA. Najlepiej odwiedzić to miejsce w godzinach przedpołudniowych, ponieważ wtedy pod wpływem światła tworzący je piaskowiec mieni się wspaniałymi barwami. Kanion powstawał przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne. Dzieli się na dwie części: górną (Upper Antelope Canyon) oraz dolną (Lower Antelope Canyon).

shutterstock_1036971457kanion antylopy1
fot.

Fly Geyser

Niezwykle malowniczy, bajecznie kolorowy – tak można opisać gejzer, który powstał na terenie stanu Nevada, w Dolinie Hualapai. Niestety jest on na terenie prywatnym, więc można go podziwiać jedynie z drogi stanowej 34. Powstał on w 1916 r. na skutek działalności człowieka – szukając wód gruntowych, przez przypadek natrafiono na zbiornik wód termalnych. Strumień wody, osiągający wysokość 1,5 m, nadal wydobywa się z odwiertu, a zawarte w cieczy minerały utworzyły skałę o wysokości 3,7 metra. Bajeczny kolor zawdzięcza glonom, które obrastają całą jej powierzchnię.

shutterstock_714092035fly geyser1
fot.

Dowiedz się więcej:

Źródło: "Niezwykłe miejsca świata" Wydawnictwo SBM.pl, Warszawa 2015/ Wikipedia

--------------------------------
mk