Zamknij

Steward aresztowany na lotnisku za przemyt. Sąd skazał go na rok więzienia

Redakcja
26.11.2018 17:33
Lotnisko Heathrow w Londynie
fot. Shutterstock

Steward pracujący dla  Malaysia Airlines został zatrzymany na lotnisku w Londynie. Mężczyzna przewoził ze sobą ok. 190 tys. dolarów (ok. 720 tys. złotych) bez wcześniejszej deklaracji. Ponieważ kwota pieniędzy, którą miał przy sobie znacznie przekraczała dopuszczalny limit, sprawą zainteresowały się odpowiednie służby.

Do zdarzenia doszło na londyńskim lotnisku Heathrow, tuż przed wylotem samolotu do Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Steward malezyjskich linii lotniczych został zatrzymany po tym, jak odkryto przy nim dużą ilość gotówki. Choć mężczyzna tłumaczył się, że po prostu nie zdążył wydać tych pieniędzy w sklepach, w jego zeznaniach było sporo nieścisłości. 

Steward skazany na 12 miesięcy pozbawienia wolności

Według zeznać stewarda linii Malaysia Airline pieniądze miały zostać przeznaczone na zakupy. Mężczyzna tłumaczył jednak, że był zbyt zmęczony, by wybrać się do odpowiednich sklepów i dlatego miał gotówkę przy sobie także w trakcie lotu powrotnego. Szybko okazało się, że w jego historii stewarda nie wszystko się zgadza.

Przede wszystkim mężczyzna miał przy sobie paragony, które wskazywały, że jednak był na zakupach. Po drugie zakwestionowano możliwość zarobienia tak dużej ilości gotówki w malezyjskich liniach. Na koniec przypomniano, że niezależnie od intencji, przewożenie takich pieniędzy jest przestępstwem. Ostatecznie sąd skazał go na 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Zobacz także

Dokładniejsze kontrole pracowników

Okazuje się, że personel pokładowy nie zawsze przechodzi przez tak szczegółowe kontrole, jak przeciętny pasażer. Jednak coraz więcej linii lotniczych i lotnisk wprowadza nowe zasady, by zwiększyć bezpieczeństwo. Pod koniec sierpnia tego roku PLL LOT ogłosił, że będzie wyrywkowo sprawdzał bagaże swoich pracowników.

– Nie chodzi o to, żeby wprowadzić jakiekolwiek szykany, czy wchodzić w prywatną sferę pracowników. To będzie zwyczajnie skontrolowanie tego, czy komuś nie zdarzyło się, nazwijmy to, popełnić błędu – tłumaczył wtedy Rafał Milczarski, cytowany przez portal Fly4free. 

Jakie zasady obowiązują pasażerów z Polski? Polacy podróżując zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią muszą deklarować na granicy kwoty powyżej 10 tysięcy EUR.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC