Zamknij

Stewardesa zbada serce? W samolotach Lufthansy pojawi się urządzenie EKG

Nina Czochara
10.06.2019 10:41
Stewardesa
fot. Shutterstock

Linia Lufthansa, jako pierwszy przewoźnik na świecie, wyposaży maszyny latające na trasach długodystansowych w przenośne urządzenia EKG. W razie potrzeby personel będzie miał możliwość zrobienia badania i przesłania wyniku do kardiologa - podaje "Rzeczpospolita". 

Okazuje się, że dolegliwości sercowo-naczyniowe to najczęstszy problem medyczny zgłaszany w czasie lotów. Właśnie dlatego linia Lufthansa podjęła decyzję o zamontowaniu ważących zaledwie 50 gramów urządzeń medycznych w swoich samolotach.

Personel pokładowy zrobi EKG serca

Obsługa urządzeń EKG jest intuicyjna (potrzebna jest jedynie aplikacja zainstalowana na iPadzie), dzięki czemu załoga będzie mogła przeprowadzić badanie samodzielnie. Jeśli pasażer zgłosi w czasie lotu złe samopoczucie, stewardesa będzie miała możliwość wykonania badania i wprowadzenia informacji tj. wiek, waga, płeć, ciśnienie krwi i poziom saturacji, a następnie przesłania ich przez internet do lekarzy w centrum alarmowym na ziemi.

- Na podstawie wyniku załoga podejmie decyzję, czy trzeba lądować, by udzielić klientowi pomocy medycznej - wyjaśnił kardiolog z Lufthansa Medical Service Sven-Karsten Peters. System był już testowany w 2018 roku, teraz ma być dostępny we wszystkich maszynach latających w długie rejsy.

Lufthansa wprowadziła wcześniej program „Lekarz na pokładzie" - przystąpiło do niego 11 tysięcy medyków różnych specjalności. Dzięki temu przewoźnik może łatwo zidentyfikować lekarzy wśród swoich pasażerów i poprosić o interwencję w czasie lotu.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC