Zamknij

Stoki narciarskie zostaną otwarte. Znamy szczegółowe wytyczne

24.11.2020 15:19
Stoki wyciągi narciarskie
fot. East News/Michał Adamowski

Stoki narciarskie i turystyczne będą otwarte w sezonie zimowym 2020/2021 przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Ministerstwo rozwoju opublikowało szczegółowe wytyczne, według których powinna działać branża narciarska.

Stoki narciarskie będą otwarte w nadchodzącym sezonie zimowym. To bardzo dobra wiadomość dla branży turystycznej, która z powodu pandemii koronawirusa przeżywa ogromny kryzys. 

"Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte. Dziękuję partnerom: branży narciarskiej i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu za świetną współpracę" – poinformował dzisiaj wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin

Koronawirus. Nowe zasady w ośrodkach narciarskich

Ministerstwo zaleca, aby tereny narciarskie zostały podzielone na specjalne strefy, które obejmą stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie i punkty restauracyjne. 

Ponadto, zarekomendowano działania pozwalające na zachowanie odstępów między klientami w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego, np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie „tuneli” dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci.

Zarekomendowano też, aby bilety można było kupować bezobsługowo, to znaczy online lub w biletomatach. Z kolei we wszystkich punktach usługowych czy wypożyczalniach działających na terenie stacji turystyczno-narciarskich powinna być możliwa płatność bezgotówkowa.

Powierzchnie często dotykane na ternie narciarskiego ośrodka  - w szczególności klamki, biletomaty - mają być codziennie dezynfekowane.  Obowiązkowe jest dezynfekowanie całości sprzętu zwróconego przez osobę wypożyczającą. 

Dodano, że pracownicy powinni być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, w tym maseczki zasłaniające nos i usta, rękawiczki oraz środki do mycia i dezynfekcji rąk, a także nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem, do użycia w razie potrzeby.

Zobacz także

Wyciągi i gondole: wytyczne dla narciarzy

Jak wynika z komunikatu resortu, na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca obok siebie mogą zajmować tylko osoby, które razem mieszkają - chodzi o rodzinę czy współlokatorów. W innych przypadkach należy zachowywać dystans społeczny.

"W zakresie przejazdów wyciągami narciarskimi, kolejami linowymi oraz przenośnikami taśmowymi itp. (...) dopuszcza się ich funkcjonowanie zgodnie z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg, lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej" - czytamy w zaleceniach. 

W tym miejscu pojawia się jednak niejasność. Mowa jest bowiem o osobach, które mają wspólny nocleg. Władze nie zmieniły jednak zasad dotyczących działalności hoteli i pensjonatów - te mają pozostać zamknięte do 27 grudnia. 

Na stoku nie będzie mogła jeździć więcej niż 1 osoba na 100 metrów kwadratowych trasy. Co więcej, będzie też obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa

Dokładne informacje dotyczące działania stoków narciarskich w dobie pandemii pojawiły się na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zobacz także

Stoki będą otwarte. Rząd zmienił zdanie

Jeszcze w niedzielę Jarosław Gowin powiedział w programie "Gość Wydarzeń", że wyciągi narciarskie pozostaną zimą zamknięte. – Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to wydaje się oczywiste, że będzie to też dotyczyć wyciągów narciarskich – wyjaśnił wtedy wicepremier. 

Ta informacja wywołała spore zamieszanie. W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) z branżą narciarską. Wówczas zapowiedziano, że "w tym sezonie chcemy, żeby stoki, wyciągi narciarskie były dostępne", przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych.

Dzisiaj wicepremier Gowin przekazał na swoim Twitterze informację, że protokół sanitarny został uzgodniony z Głównym Inspektorem Sanitarnym i stoki zostaną otwarte.

Źródło: gov.pl, PAP, Polsat News