Zamknij

Stolica Rosji zostanie przeniesiona? Zaskakujący pomysł ministra obrony

09.08.2021 09:01
Stolica Rosji zostanie przeniesiona na Syberię? Zaskakujący pomysł ministra obrony
fot. SHUTTERSTOCK

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, w zeszły piątek zaproponował zbudowanie na Syberii kilku większych miast oraz przeniesienie stolicy kraju do jednego z nich. Według niego - jak mówił jeszcze kilka lat temu - pomogłoby to zahamować odpływ ludności ze wschodnich regionów.

Minister obrony swój pomysł przedstawił na spotkaniu z naukowcami z syberyjskiego wydziału Rosyjskiej Akademii Nauk, które odbyło się w Nowosybirsku w piątek 6 sierpnia. 

Stolica Rosji zostanie przeniesiona na Syberię?

"Musimy zbudować na Syberii trzy, a jeszcze lepiej - pięć dużych centrów naukowo-przemysłowych i gospodarczych, prościej mówiąc - miast z liczbą ludności od 300-500 tys., a jeszcze lepiej do miliona. I nie tylko zbudować miasta i przenieść tam stolicę, a sprawić, by były one nastawione konkretnie na tę czy inną sferę działalności" - powiedział Szojgu.

Podczas piątkowego spotkania minister obrony ubolewał też na tym, że w dzisiejszej Rosji nie ma już wielkich projektów jak te z czasów ZSRR. Wymienił jedną z tzw. budów socjalizmu - zbudowanie w 1932 roku przez komsomolców miasta Komsomolsk nad Amurem w Kraju Chabarowskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Szojgu wymienił również Krasnojarską Elektrownię Wodną, Sajano-Szuszeńską Elektrownię Wodną w górnym biegu Jeniseju czy Bajkalsko-Amurską Magistralę Kolejową.

"Przypomnijcie sobie, jak szczerze ludzie jeździli na wszystkie te budowy" - przekonywał.

Siergiej Szojgu sam pochodzi z Syberii - z republiki Tuwy na Syberii Wschodniej. W ostatnich latach media upubliczniały wspólne wędrówki ministra obrony i prezydenta Władimira Putina po tuwińskiej tajdze. Z pomysłem przeniesienia stolicy Rosji na Syberię minister wystąpił jeszcze w 2012 roku.

Dwa lata później Putin dopuścił, że część urzędów federalnych mogłaby rezydować na Syberii, na przykład w Krasnojarsku. Na razie jednak jedyną instytucją państwową, która znajduje się poza Moskwą, jest Sąd Konstytucyjny. Jego siedziba mieści się w Petersburgu.

Zdania na temat przeniesienia stolicy Rosji podzielone

Na temat propozycji Szojgu już wypowiedzieli się urbaniści. Naukowiec z Instytutu Badań Demograficznych RAN, Wadim Biezwierbnyj powiedział portalowi RBK, że idea stolicy na Syberii nie znajdzie poparcia wśród polityków. Niemniej - zdaniem urbanisty - taka propozycja miałaby sens ze względu na przesunięcie miejsca, w którym koncentrują się zasoby i trwa rozwój demograficzny.

"W regionie moskiewskim mieszka bodajże więcej ludności niż na Syberii i Dalekim Wschodzie. To niezbyt dobra tendencja, biorąc pod uwagę to, że tendencje migracyjne polegają na przenoszeniu się do centrum. Zmienienie ich wymagałoby nietypowych rozwiązań, w tym - przeniesienia stolicy" - powiedział Biezwierbnyj.

Pomysł Szojgu z kolei skrytykował politolog Aleksandr Kyniew. "Mamy ogromną liczbę wymierających miast, mamy gigantyczny problem z infrastrukturą, którą trzeba odnowić. (...) Spróbujcie odbudować chociażby jedno z wymierających miast, o jakich nowych można mówić? Skąd wezmą się w nich ludzie?" - powiedział w niezależnej telewizji Dożd.

RadioZET.pl/PAP(Anna Wróbel)