Zamknij

Strajk w Ryanairze zablokowany przez irlandzki sąd. To nie koniec problemów pasażerów

Nina Czochara
22.08.2019 10:02
Ryanair
fot. pixabay

Sąd w Dublinie wydał zakaz przeprowadzenia akcji protestacyjnej w irlandzkich bazach Ryanaira. Strajk był zaplanowany na czwartek i piątek - 22 i 23 sierpnia. Nie oznacza to jednak koniec problemów pasażerów irlandzkiego przewoźnika, choć skala planowanych protestów na pewno będzie mniejsza.

Irlandzki sąd wydał nakaz porzucenia strajku zaplanowanego przez stowarzyszenie FORSA, które zrzesza irlandzkich pilotów. W strajku 22-23 sierpnia miało wziąć 180 pilotów z irlandzkich baz Ryanaira. - Teraz już wiadomo, że wszystkie nasze rejsy z Irlandii staną wykonane zgodnie z rozkładem - poinformowała linia. 

Ryanair: strajk w irlandzkich bazach zablokowany

Irlandzcy piloci Ryanaira na początku sierpnia zagłosowali za zorganizowaniem 48-godzinnego strajku (22-23 sierpnia). Ryanair zwrócił się jednak do sądu, aby nie dopuścić do akcji protestacyjnej zaplanowanej przez organizację FORSA. Prawnik przewoźnika argumentował przed sądem, że irlandzki związek ogłosił strajk jeszcze przed zakończeniem procedury mediacyjnej - podaje TVN24. Ostatecznie Irlandzki Wysoki Trybunał zakazał pilotom linii Ryanair w Dublinie udziału w akcji protestacyjnej.

 – Ryanair z zadowoleniem przyjmuje wyrok irlandzkiego Sądu Najwyższego, który przyniesie ogromną ulgę tysiącom irlandzkich pasażerów i ich rodzin w ciągu ostatniego tygodnia wakacji – czytamy w oświadczeniu przewoźnika. – Wszystkie loty Ryanair, które mają wyruszyć w czwartek 22 i 23 sierpnia z lotnisk w Dublinie, Cork i Shannon, będą odbywały się normalnie.

Zobacz także

Co ze strajkiem brytyjskich pilotów?

Nadal jednak nie wiadomo, jaka będzie decyzja sądu brytyjskiego w tej samej sprawie. Ryanair, w opublikowanym komunikacie poinformował, że nie spodziewa się znaczących zakłóceń związanych z protestem i dotyczących wylotów i przylotów na brytyjskich lotniskach. Przyznano jednak, że nie można wykluczyć opóźnień i zmian dotyczących lotów. 

"Rzeczpospolita" podaje, że Brytyjskie Stowarzyszenie Pilotów Lotniczych (BALPA) oskarża Ryanaira, że zastrasza pracowników, zamiast wrócić do negocjacji i rozwiązać konflikt.

Tegoroczna planowana akcja protestacyjna to nie pierwszy raz, kiedy piloci Ryanaira decydują się na tak radykalne kroki. W ubiegłym roku strajk ogłosili związkowcy z Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Holandii, Włoch i Niemiec. Tylko w ciągu jednego dnia akcji (28 września) przewoźnik był zmuszony odwołać aż 250 lotów – w tym 10 połączeń z i do Polski. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  Ryanair w czołówce firm najbardziej trujących powietrze w Europie

•  Abonament dla często latających pasażerów? Nowa propozycja od Ryanaira

Źródło: Rzeczpospolita

___

RadioZET.pl/NC