Zamknij

Strajk pilotów Ryanaira. Utrudnienia dla pasażerów pod koniec września

Nina Czochara
05.09.2019 11:45
Samolot Ryanaira
fot. Shutterstock

Strajk w Ryanair będzie kontynuowany. Piloci irlandzkiego przewoźnika ze Stowarzyszenia Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) ogłosili w środę, że będą kontynuować strajk przez 7 dni do końca września. Spór dotyczy emerytur, zasiłków rodzicielskich i "przejrzystej" struktury płac. 

Do ostatnich strajków pilotów Ryanaira doszło w Wielkiej Brytanii 22 i 23 sierpnia oraz od 2-4 września. Według stowarzyszenia strajki te „bardzo zirytowały Ryanaira, zmuszając go do zatrudniania pracowników kontraktowych i zmobilizowania załóg z zagranicy w celu utrzymania działalności transportowej"

Ryanair: strajki w Wielkiej Brytanii we wrześniu

Piloci zapowiedzieli nową rundę strajku w dniach 18, 19, 21, 23, 25, 27 i 29 września. Stowarzyszenie Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) wyraziło żal, że linie lotnicze odmawiają udziału w rozmowach pod egidą Acas, ciała arbitrażowego zajmującego się konfliktami społecznymi w Wielkiej Brytanii.

- Piloci Ryanaira chcą takich samych umów, jakie obowiązują w innych liniach lotniczych. Nasze prośby nie są nierozsądne - powiedział sekretarz generalny związku zawodowego Balpa Brian Strutton, cytowany przez PAP. 

Zobacz także

Grupowe zwolnienia i protesty w Hiszpanii

W Hiszpanii planowana jest akcja protestacyjna przeciwko zamknięciu baz lotniskowych. Strajk ma zostać zorganizowany w dniach 19, 27 i 29 września. 

Pod koniec lipca Ryanair ogłosił zamiar zwolnienia 900 osób na ok. 13 tys. zatrudnionych w tych liniach lotniczych. Zwolnienia planowane są pod koniec września i po świętach Bożego Narodzenia. Firma chce także zamknąć zimą i latem przyszłego roku część swych baz z powodu opóźnień w dostawie zamówionych samolotów Boeing 737 Max.

Ryanair, największy w Europie niskobudżetowy przewoźnik lotniczy, miał w przyszłym roku otrzymać 58 maszyn B737 MAX, ale uziemienie wszystkich tych samolotów po dwóch katastrofach sprawiło, że Boeing nie zrealizuje na czas zamówień. Dla Ryanaira oznacza to, że latem 2020 roku, w najbardziej dochodowym sezonie, nie będzie dysponował wystarczającą flotą.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Ryanair ogłosił nowy rozkład na lato 2020. W siatce 27 tras z 8 lotnisk w Polsce

•  To najgorsze połączenia Ryanaira. W czołówce zestawienia polska trasa

Źródło: PAP, TVN24

___

RadioZET.pl/NC