Zamknij

Strajk pilotów i kolejne 1200 odwołanych lotów linii SAS. Utrudnienia dotkną również pasażerów z Polski

Nina Czochara
29.04.2019 09:55
samolot SAS
fot. Rex Features/East News

Z powodu trwającego od piątku strajku pilotów skandynawskie linie lotnicze SAS odwołały w niedzielę niemal 1200 lotów zaplanowanych na poniedziałek i wtorek (29 i 30 kwietnia). Protest pracowników jest efektem załamania się negocjacji płacowych.

- Głęboko ubolewamy, że nasi klienci ponoszą skutki trwającego strajku pilotów w sytuacji, gdy SAS odwołują teraz loty poniedziałkowe i wtorkowe. Będzie to w poniedziałek dotyczyć kolejnych 61 tysięcy pasażerów 667 odwołanych lotów w całej Skandynawii, a we wtorek 49 tysięcy pasażerów 546 lotów - głosi komunikat skandynawskiego przewoźnika.

Strajki w liniach SAS: ucierpiało ok. 280 tys. pasażerów

Zgodnie z zapowiedziami przewoźnika, uwzględniając odwołania zapowiedziane w niedzielę, strajk zmusił już około 280 tysięcy pasażerów do zrezygnowania z podróży lub jej odłożenia.

W wyniku strajku ucierpią też pasażerowie podróżujący z /do Polski. Do tej pory odwołano kilka rejsów z/do polskich lotnisk:

  • Kopenhaga-Warszawa (godz. 8.00)
  • Warszawa-Kopenhaga (10.05)
  • Kopenhaga-Gdańsk (13.00, 23.00)
  • Gdańsk-Kopenhaga (14.35)
  • Kopenhaga-Kraków (11.05)
  • Kraków-Kopenhaga (13.15).

ZOBACZ TAKŻE: Twój lot jest opóźniony? Wszystko, co warto wiedzieć o prawach pasażera 

Zagłosuj

Popierasz strajk pilotów?

Liczba głosów:

Piloci domagają się podwyżek

Na razie brak jakichkolwiek sygnałów, by SAS i piloci zamierzali wznowić rokowania. Przewoźnik, którego udziałowcami są między innymi rządy Szwecji i Danii, deklaruje gotowość powrotu do stołu rozmów, ostrzegając jednocześnie, że realizacja płacowych żądań pilotów wstrząsnęłaby finansami przedsiębiorstwa.

Strajkujący chcą podwyżki uposażeń o 13 proc., choć średnio zarabiają obecnie 93 tysiące koron szwedzkich (9777 dolarów) miesięcznie, co uważa się za pensję wysoką. Strajk w SAS nie dotyczy rejsów realizowanych przez partnerów tych linii, czyli około 30 proc. wszystkich połączeń.

Przeczytaj także: Ile kosztuje parking przy polskich lotniskach? Znamy najdroższe i najtańsze miejsca 

Źródło: PAP, TVN24

___

RadioZET.pl/NC