Zamknij

Strefa Schengen: lista krajów, co to jest i jakie są korzyści dla podróżujących? [WYJAŚNIAMY]

Nina Czochara
23.10.2019 14:56
Strefa Schengen
fot. Shutterstock

Strefa Schengen to największy obszar swobodnego podróżowania na świecie i jeden z filarów integracji europejskiej. Obecnie do strefy Schengen należy 26 krajów i są duże szanse, że do tej listy dołączy również Chorwacja. Czym jest strefa Schengen i jakie daje korzyści dla podróżujących? Wyjaśniamy. 

Strefa Schengen obejmuje obecnie 4,3 mln kilometrów kwadratowych w 26 krajach Europy. Wbrew obiegowej opinii nie wszyscy jej członkowie to państwa należące do Unii Europejskiej. Strefa Schengen to przede wszystkim zniesienie granic, swoboda przemieszczania się i wspólna polityka wizowa. Co warto wiedzieć o strefie Schengen? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. 

Strefa Schengen: co to jest i jakie daje korzyści?

Strefa Schengen to jedno z największych osiągnięć europejskiej integracji. Jest obszarem, w którym funkcjonuje swoboda przemieszczania się i nie obowiązuje kontrola na wspólnych granicach państw, przy jednoczesnym zachowaniu ścisłych i ujednoliconych kontroli na granicach zewnętrznych. Wszyscy obywatele, obecnie 26 krajów członkowskich, którzy otrzymali tzw. wizę Schengen, mogą przekraczać granice wewnętrzne w dowolnym miejscu i czasie, bez żadnych formalności.

Strefa Schengen została utworzona na podstawie układu podpisanego w 1985 roku. Wraz ze zniesieniem granic wprowadzono tzw. środki wyrównawcze. W strefie obowiązują przepisy dotyczące między innymi ochrony granic, ochrony danych osobowych, współpracy pomiędzy służbami policyjnymi państw członkowskich, wydawania wiz cudzoziemcom i działania Systemu Informacyjnego Schengen.

Czym jest System Informacyjny Schengen (SIS)? Jest wspólną, elektroniczną bazą danych o osobach i przedmiotach. Podczas zwykłej kontroli na drodze można sprawdzić, czy dany pojazd nie został skradziony lub, czy kierowca nie jest poszukiwany. Poza kontrolami SIS wykorzystuje się np. przy wydawaniu wiz. Do SIS każde państwo członkowskie wprowadza określone dane, które są dostępne dla służb innych krajów. 

Strefa Schengen: jakie dokumenty musi mieć podróżny?

Chociaż w obrębie strefy Schengen nie trzeba okazywać dowodu tożsamości przy przekraczaniu granicy, to jednak warto mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Mogą bowiem zdarzyć się sytuacje, w których trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość (na przykład podczas zatrzymania przez policję lub przy wejściu na pokład samolotu).

Warto również pamiętać, że zgodnie z przepisami strefy Schengen w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy stwierdzono istnienie zagrożenia dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego, państwa członkowskie mogą wprowadzić tymczasowe kontrole graniczne. Prawa jazdy czy karty bankowe nie są uznawane za ważny dokument podróży ani dowód tożsamości.

Zobacz także

Jakie kraje należą do strefy Schengen? 

Obecnie do strefy Schengen należy 26 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, a także cztery kraje nienależące do Unii Europejskiej – Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria. 

Do strefy Schengen (spośród krajów UE) nie należą: Cypr, Bułgaria, Irlandia, Rumunia, Wielka Brytania oraz Chorwacja.

Zobacz także

Chorwacja bliska strefy Schengen

W przypadku Chorwacji Komisja Europejska oceniła we wtorek, że kraj ten spełnił wszystkie kryteria, by przystąpić do strefy Schengen. Ostateczna decyzja należy do państw Unii Europejskiej, które muszą być w tej sprawie jednomyślne. 

Komisja uznała, że Chorwacja podjęła niezbędne środki, aby zapewnić warunki do pełnego stosowania zasad i standardów Schengen. Bruksela już wcześniej oceniła, że Zagrzeb w pełni wdrożył niezbędne przepisy dotyczące ochrony danych, współpracy policyjnej, wspólnej polityki wizowej, powrotów, Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), a także regulacji dotyczących broni palnej i współpracy sądowej w sprawach karnych. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić

•  Jak zorganizować wakacje na własną rękę? Podpowiada blogerka podróżnicza [WIDEO]

Źródło: e-prawnik.pl, europarl.europa.eu

___

RadioZET.pl/NC