Zamknij

Strefa żółta w Polsce. Jakie ograniczenia czekają podróżujących?

09.10.2020 14:20
Mężczyzna w masce w autobusie
fot. Shutterstock

Żółta strefa będzie obowiązywać od 10 października w całej Polsce. To oznacza wiele zmian, również dla podróżujących. Czy trzeba zakładać maseczkę w samochodzie? Jakie obostrzenia obowiązują w transporcie zbiorowym? Czy zmiany dotkną też podróżujących samolotem? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Do tej pory w Polsce obowiązywały trzy strefy – zielona, żółta i czerwona. Od 10 października cały kraj ma zostać objęty strefą żółtą - z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej, w której obowiązują dodatkowe obostrzenia. Co to oznacza dla podróżujących?

Żółta strefa. Czy trzeba mieć maseczkę w samochodzie? 

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w czasie jazdy samochodem dotyczy nas tylko wtedy, gdy jedziemy nim z osobami, z którymi nie mieszkamy na co dzień. W innym przypadku nie jest to obowiązkowe.

Warto jednocześnie pamiętać, że kierowca ma obowiązek zasłaniania ust i nosa podczas kontroli policyjnej.

Żółta strefa. Obostrzenia w transporcie zbiorowym

Zgodzie z opublikowanymi przez rząd wytycznymi w komunikacji miejskiej i transporcie zbiorowym obowiązują następujące ograniczenia:

  • pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji dla danego typu środka transportu albo pojazdu (przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych);
  • korzystających z transportu zbiorowego obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust – nie tylko na pokładzie pojazdu, ale także podczas oczekiwania na peronie czy przystanku;
  • nos i usta mogą być odsłonięte podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc.

ZOBACZ TAKŻE: Czerwone i żółte strefy w Polsce. Jakie ograniczenia obowiązują w związku z koronawirusem?

Żółta strefa. Czy będą zmiany w podróżach samolotem?

Strefa żółta w Polsce nie wiąże się z żadnymi nowymi ograniczeniami w ruchu lotniczym. Do 13 października obowiązuje aktualne rozporządzenie Rady Ministrów o zakazie lotów. Zawieszono połączenia do 29 państw – na liście nie ma jednak krajów należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Strefy Schengen.

Warto pamiętać, że zarówno na lotnisku, jak i pokładach samolotów, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Jak czytamy na rządowej stronie, linie lotnicze mają obowiązek: 

  • zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego,
  • dezynfekcji samolotu (raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej sześć godzin);
  • przekazania pasażerom do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Parki rozrywki i aquaparki. Jakie ograniczenia obowiązują? 

W przypadku parków rozrywki, wesołych miasteczek czy parków rekreacyjnych jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających z tych miejsc była nie większa niż 1 osoba na 10 m2 powierzchni (bez uwzględnienia parkingów). Jeśli chodzi o aquaparki, mogą być one obłożone w 75 procentach. 

Źródło: gov.pl