Zamknij

Strefy tylko dla kobiet w samolotach? Linie lotnicze chcą pomóc pasażerkom

Redakcja
14.01.2019 10:44
Kobieta na pokładzie
fot. Shutterstock

Wyznaczone rzędy, w których mogą podróżować jedynie kobiety? W Indiach takie rozwiązanie się sprawdza, ale czy potrzebne jest również w Europie? Pomysł wywołał sporo kontrowersji.

Idea oddzielania kobiet od mężczyzn nie jest niczym nowym. Strefy tylko dla kobiet można spotkać m.in. w Malezji, Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z powodzeniem sprawdzają się w miejskim transporcie zbiorowym, w pociągach, a nawet czasem dotyczą taksówek, które specjalizują się w przewożeniu wyłącznie pań. Skoro więc to udaje się w innego rodzaju transporcie, to czy powinno znaleźć się także w samolotach? 

Rzędy tylko dla kobiet zapewnią komfort

Rozwiązanie "podziału" na pokładzie ma w swojej ofercie m.in. Air India oraz Vistara. W pierwszym przypadku powstały właśnie rzędy dedykowane wyłącznie kobietom. W drugim linia gwarantuje, że kobieta nie będzie musiała siedzieć w środku. W Indiach, gdzie molestowanie jest gigantycznym problemem społecznym, wiele kobiet z ulgą przyjęło taką możliwość.

Okazuje się, że nie jest to problem wyłącznie tego kraju. Patrząc na dane opublikowane przez CNN, z roku na rok zwiększa się liczba zgłoszonych napaści na tle seksualnym, do których doszło właśnie w samolotach. Tylko porównując rok 2017 z 2014, takich sytuacji jest aż o 66 proc. więcej. Wiele z nich w ogóle nie jest zgłaszanych, więc trudno oszacować rzeczywistą skalę problemu.

– Większość incydentów zdarza się na nocnych lotach, które trwają ponad 3 godziny. Wiążą się zazwyczaj z przyciemnionymi światłami i znaczną konsumpcją alkoholu – mówi David Rodski, agent FBI w rozmowie z CNN. Właśnie dlatego dziennikarki, pasażerki czy podróżujące służbowo bizneswoman z całego świata wielokrotnie podnoszą temat „męskiej dominacji w samolocie”.

Kobiety podkreślają, że pomijając kwestie molestowania czy niewłaściwych komentarzy, zazwyczaj nie mają też szansy skorzystać z podłokietnika niemal od razu przejętego przez mężczyznę. Najgorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy pasażerka usiądzie pomiędzy dwoma mężczyznami – szanse na to, że kobieta będzie mogła wówczas skorzystać z podłokietnika, są znikome. Kobiety przytaczają również sytuacje, w których chcąc opuścić swój rząd, by na przykład wyjść do toalety, muszą się niemal ocierać o kolana pasażera, który bardzo często nie wstaje, a jedynie przesuwa kolana. 

Zobacz także

Czas na rewolucję w samolotach?

W czasach, gdy podróże solo stają się bardzo popularne – również wśród kobiet, takie rozwiązanie wydaje się całkiem wygodne. Nawet, jeśli pojawiłoby się jako płatna opcja dodatkowa, pewnie znalazłyby się panie, które wolą siedzieć wyłącznie obok innych kobiet. 

Ale często nawet wśród samych entuzjastek samotnego podróżowania pomysł ten wzbudza wątpliwości i kontrowersje. Wiele globtroterek uważa, że po prostu nie warto dać się zwariować i popadać w kolejne skrajności, a sektory przeznaczone wyłącznie dla pań traktują jako jedną z nich.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC