Zamknij

Święto Cytryny w Menton. Owocowy krajobraz stworzony ze 145 ton cytrusów!

Redakcja
20.02.2018 12:40
Święto Cytryny w Menton
fot. Valery Hache/East News

Cytrynowy słoń, cytrynowy Budda, cytrynowa małpa — podczas corocznego Święta Cytryny owocowe rzeźby tworzą niesamowity krajobraz we francuskim Menton. Cytrynowy festiwal przyciąga każdego roku ok. 160 tys. widzów.

Corocznie na Lazurowym Wybrzeżu organizowane jest wydarzenie La Fête du Citron, czyli Święto Cytryny. Nad owocowymi dziełami pracuje około 300 osób, a efekty ich pracy można podziwiać przez 3 tygodnie. W tym roku święto w Menton wypada na okres od 17 lutego do 4 marca.

Cytrynowe słonie i posągi Buddy

W tym roku odbywa się 85. edycja cytrynowego festiwalu. Tematem przewodnim wydarzenia są Indie i świat Bollywood. Zobaczymy przepiękne figury słoni, małp, a nawet posągi Buddy zbudowane z pomarańczy i cytryn. Ulicami miasteczka przejdą muzycy, akrobaci, połykacze ognia i szczudlarze prezentujący spektakularne widowisko.

Tradycyjnie główną atrakcją Święta Cytryny w Menton jest przejazd przez główne ulice miasta pojazdów z platformami, na których wystawione są monumentalne konstrukcje wznoszone z układanych (jedna na drugiej) cytryn. Całemu wydarzeniu towarzyszą pokazy regionalnych strojów, koncerty i targi.

Ciekawą atrakcją jest Ogród Świateł — również przygotowany z owoców. Wieczorem odbywa się barwna parada zwieńczona pokazem sztucznych ogni. Ulice francuskiego Menton wypełnione są uczestnikami przebranymi w barwne stroje i  skropionymi olejkami eterycznymi. Można tutaj dostać prawdziwego, cytrusowego zawrotu głowy.

Święto Cytryny — impreza z tradycją

Cytrynowy festiwal w Menton odbywa się co roku od pierwszej połowy XX wieku. Za każdym razem jest to festiwal tematyczny. Historia powstania tego wydarzenia jest dość przyziemna — lokalni handlarze i hotelarze chcieli w ten sposób przyciągnąć jak największą liczbę turystów w okresie zimowym.

Od 1929 najważniejszym elementem tego święta była wystawa drzewek cytrynowych oraz owoców w ogrodach Hotelu Riwiera. W latach 30. połączono wystawę cytryn z wydarzeniami promującymi lokalne tradycje i kulturę Menton. Od 1936 roku Święto Cytryny miało już swoją oficjalną nazwę i zaczęło odbywać się w parku Biovès, gdzie organizowane jest do tej pory.

Obecnie cytrynowy festiwal jest wydarzeniem o międzynarodowej renomie, przyciągającym około 160 tys. widzów każdego roku. Tym, co najbardziej zachwyca i fascynuje, jest oczywiście prawdziwe bogactwo cytrusowych konstrukcji — każda stworzona z dbałością o najmniejszy szczegół. Okazuje się, że aby stworzyć monumentalne, cytrynowe konstrukcje, potrzebne jest około 145 ton cytryn!

Cytrusowa uczta

Co później dzieje się z tak ogromną ilością cytrusów, z których przygotowywane są owocowe rzeźby? Na szczęście są właściwie pożytkowane. Cytrynowe konstrukcje układane są w taki sposób, aby można je było później wykorzystać. Owoce nie są przebijane, a jedynie przywiązywane sznurkami. Kiedy na początku marca skończy się barwna impreza, zaczyna się kolejna — tym razem owocowa uczta, czyli wyciskanie soków, przygotowywanie nalewek i konfitur. Wszystko po to, aby w pełni wykorzystać owocowe dobrodziejstwa.

W wielu lokalach w Menton wprowadzone są nawet specjalne menu, czyli karty składające się wyłącznie z cytrynowych napojów i potraw. Z owoców powstają także cytrusowe mydełka, kremy i balsamy. Tutaj nic nie idzie na marne.

Skąd te cytryny?

Menton i okoliczne wioski od początku XX wieku były największym producentem tych owoców w Europie. Tutejsze cytrusy zawsze cieszyły się dużym uznaniem. Wyróżniają się nie tylko jasnym kolorem i podłużnym kształtem, ale przede wszystkim ogromną ilością soku i wyjątkowym aromatem za sprawą zawartości olejków aromatycznych w ich skórce.

Samo Menton, leżące na Lazurowym Wybrzeżu pomiędzy Monako i włoską Riwierą, ma idealny klimat do uprawy cytryn — sprzyja im dodatkowo ponad 300 słonecznych dni w roku. Legenda głosi, że miejsce dla drzewka wybrała biblijna Ewa, która dostrzegła w zatoce Garavan na Riwierze Francuskiej idealne miejsce dla stworzenia cytrynowego raju.

___

RadioZET.pl/NC