Zamknij

Świętokrzyskie: 8 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
20.03.2020 16:31
Kielce
fot. Shutterstock

Województwo świętokrzyskie, jedno z najmniejszych w Polsce, nie jest miejscem szczególnie obleganym przez turystów. Ci jednak, którzy mieli okazję zwiedzić ten region, doceniają tutejsze miasta, zabytki, szlaki oraz spektakularne widoki w Górach Świętokrzyskich. Przedstawiamy subiektywny po największych atrakcjach województwa świętokrzyskiego.  

Województwo świętokrzyskie znajduje się w południowo-wschodniej części Polski. Pod względem powierzchni należy do jednego z najmniejszych województw w kraju (mniejsze jest jedynie woj. opolskie). Głównym celem turystycznym są oczywiście Góry Świętokrzyskie. Ale ten region to też urokliwe miasta, zamki czy park rozrywki. Oto 8 największych atrakcji w województwie świętokrzyskim.

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to najniższe oraz – obok Sudetów – najstarsze góry w Polsce (zostały wypiętrzone 500 mln lat temu). Pasmo górskie porośnięte jest lasami jodłowymi i bukowymi – na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy. Charakterystycznym punktem w krajobrazie pasma jest położony na Świętym Krzyżu (drugim pod względem wysokości szczycie) zespół klasztorny z XII wieku. W czasie wycieczki po rejonie Gór Świętokrzyskich warto odwiedzić również Jaskinię Raj z unikatowymi naciekami oraz Rezerwat krajobrazowy „Karczówka”.

Góry Świętokrzyskie
fot. Shutterstock

Poznanie najpiękniejszych miejsc w Górach Świętokrzyskich ułatwiają specjalnie przygotowane szlaki piesze. Przez najciekawsze miejsca regionu prowadzi szlak czerwony (średnio trudny). Trasa biegnie głównym pasem gór - od Gołoszyc przez Święty Krzyż i wioskę Święta Katarzyna aż wieś Kuźniaki.

Sandomierz

Sandomierz, choć przez wiele osób kojarzony jest głównie jako miasto serialowego „Ojca Mateusza”, może pochwalić się niesamowitą architekturą, ciekawą historią  i przepięknymi krajobrazami. Do dziś zachował się średniowieczny układ miasta z ponad setką zabytkowych budynków - wiele z nich pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Dzięki historycznej zabudowie (jak również urokliwym wąwozom) Sandomierz został uznany w 2017 roku za pomnik historii.

Sandomierz
fot. Shutterstock

Sandomierz określa się też czasem „polskim Rzymem”. I chociaż do włoskiej stolicy mu daleko, oba miasta otoczone są siedmioma wzgórzami i w obu aż roi się od zabytkowych kościołów. Co warto zobaczyć w tym mieście? Obowiązkowo Stare Miasto z rzędem kolorowych kamieniczek, wzniesiony na skarpie Zamek Królewski oraz wybudowany w gotyckim stylu Dom Długosza. Popularnym miejscem jest również Brama Opatowska, z której szczytu roztacza się zapierający dech widok na miasto i okolice: czerwone dachy domów, wieże kościołów, Wisłę oraz najstarsze góry Europy – Góry Pieprzowe. W Sandomierzu zachował się też system podziemi – rozległe piwnice i lochy udostępnione są zwiedzającym.

ZOBACZ TAKŻE: Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

Kielce: w stolicy województwa świętokrzyskiego

Na mapie atrakcji województwa świętokrzyskiego trzeba obowiązkowo uwzględnić stolicę tego regionu – Kielce.  Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich. Budowla ta jest przykładem polskiej rezydencji z epoki Wazów – mimo przebudowy przez rosyjskiego zaborcę, zachowała swój pierwotny wystrój wnętrz. Od prawie 40 lat w pałacu mieści się Muzeum Narodowe. Warta zobaczenia jest też najstarsza świątynia w mieście – Kościół św. Wojciecha. Choć początki tej budowli sięgają X wieku, obecny wygląd świątyni pochodzi z XVIII wieku. Główną ulicą miasta jest ul. Sienkiewicza - znajduje się tu szereg zabytkowych budowli, m.in. Teatr im. Stefana Żeromskiego, hotel Wersal czy budynek Banku Gospodarki Żywnościowej będący przykładem architektury secesyjnej.

Kilece
fot. Shutterstock

Położone w Górach Świętokrzyskich Kielce to także rezerwaty przyrody – w obrębie miasta znajduje się ich pięć. Najbardziej popularny jest rezerwat skalny „Kadzielnia” położony na wzgórzu o tej samej nazwie. Na terenie tego chronionego obszaru znajduje się 26 jaskiń i schronisk skalnych (tylko trzy jaskinie są udostępnione do wiedzania). Wytyczono tu również ścieżki spacerowe i stworzono punkty widokowe.

Zobacz także

Wąwóz Świętej Jadwigi w Sandomierzu

To około półkilometrowy wąwóz położony w południowo-zachodniej części Sandomierza. Wysokość stromych ścian wąwozu dochodzi nawet do dziesięciu metrów wysokości, a jego zbocza są gęsto porośnięte drzewami i krzewami. 

Skąd wzięła się taka nazwa? Wiąże się to z legendą o królowej Jadwidze i białych rękawiczkach. W drodze powrotnej do Krakowa królową złapała straszna śnieżyca – jej woźnica zgubił drogę, a sanie zakopały się w śniegu. Z pomocą przyszli mieszkańcy pobliskiej wioski Świątniki. Jadwiga, chcąc się im odwdzięczyć, obiecała, że wykupi ich wioskę i uwolni z rąk „okrutnego pana”. W ramach zapewnienia, że dotrzyma danego słowa, podarowała mieszkańcom wsi swoje białe rękawiczki. Dziś można je zobaczyć, w domu Jana Długosza, gdzie mieści się muzeum diecezjalne. Oczywiście królowa Jadwiga obietnicy dotrzymała.

Zobacz także

Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe

W województwie świętokrzyskim ogromne wrażenie robią monumentalne ruiny zamku Krzyżtopór. Ten XVII-wieczny obiekt był największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu. Choć budowla nigdy nie została w pełni ukończona, bez wątpienia zadziwia swoją architekturą (choć zachowały się jedynie ruiny) i fascynuje swoją historią, która przez lata obrosła w wiele legend.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
fot. Shutterstock

Obecnie pałac ma status ruiny oraz pomnika historii. Dziś o dawnej świetności zamku świadczy przede wszystkim rozmiar budowli i zachowane w 90 proc. mury (forteca jest w środku pusta). 

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Zamek Królewski w Chęcinach

Podążając szlakiem pałaców i zamków, warto zobaczyć zamek w Chęcinach. Ta kamienna forteca powstała na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu (360 m n.p.m.) i spełniała funkcję warowną. Ze względu na położenie zamku, król Władysław Jagiełło wybrał zamek jako miejsce wyroków sądowych oraz zajazdów szlachty.

Zamek w Chęcinach
fot. Pixabay

W latach 2013-2015 na Zamku Królewskim w Chęcinach przeprowadzono prace rewitalizacyjne. Dla zwiedzających udostępniono skarbiec zamkowy, wewnętrzną cześć warowni oraz dwie wieże, z których roztacza się niesamowita panorama województwa świętokrzyskiego. 

Jaskinia Raj

Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Natura obdarzyła to miejsce cudownymi stalaktytami, stalagmitami oraz tzw. perłami jaskiniowymi (kulistymi naciekami). Jaskinia Raj posiada system korytarzy o długości 240 metrów, jednak zwiedzającym udostępniono 180 metrów. Miejsce to można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem – czas wycieczki po jaskini to ok. 40 minut.

Zobacz także

JuraPark Bałtów

To popularny, rodzinny park rozrywki w Polsce. Kompleks JuraPark Bałtów powstał w 2004 roku i do dziś cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród trustów z Polski. Najważniejszą częścią parku jest blisko 100 rekonstrukcji dinozaurów naturalnej wielkości. Wśród atrakcji tego miejsca trzeba wyróżnić też park rozrywki z karuzelami i gokartami, kino 5D oraz prehistoryczne oceanarium. Wytyczone na terenie parku ścieżki spacerowe podzielone są na odcinki, które prezentują kolejne epoki geologiczne ziemi – od kambru, do momentu pojawienia się człowieka.

Przeczytaj także: 

___

RadioZET.pl/NC