Zamknij

Świnoujście. 9 powodów, dla których warto odwiedzić krainę 44 wysp

07.08.2020 14:21
Świnoujście
fot. Materiały prasowe

Świnoujście nazywane jest krainą 44 wysp. To jedyne miasto w Polsce położone na archipelagu. To jednocześnie prawdziwie międzynarodowy i nowoczesny kurort nad Bałtykiem, który gwarantuje niezapomniany wypoczynek i atrakcje dla każdego. 

W Świnoujściu każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy sportów wodnych, wielbiciele dobrej kuchni, jak i poszukiwacze świętego spokoju oraz wyciszenia. Oto 9 powodów, dla których warto odwiedzić Świnoujście. 

1. Niesamowita plaża

Plaża w Świnoujściu, czyli najdłuższa i najszersza plaża w Polsce, jest pierwszym i obowiązkowym punktem na wakacyjnej liście. Drobny, złocisty piasek, łagodne zejście do wody i najwyższa temperatura wody nad całym Bałtykiem. To plaża-marzenie, nie bez powodu nazywana czasem “polskim Miami” lub “Majorką Północy”.

Plaża Świnoujście
fot. Materiały prasowe

2. Bogata oferta wodnych atrakcji

Będąc w Świnoujściu, warto spędzić czas nad wodą, bo to wyspiarskie miasto otoczone jest nią z dwóch stron - od północy Bałtykiem, a od południa Zalewem Szczecińskim. Takie położenie gwarantuje niesamowite warunki do uprawiania wszystkich wodnych aktywności na dowolnych poziomach zaawansowania - na uznamskiej plaży lub w dzielnicy Warszów można poćwiczyć zarówno podstawowe manewry, jak i efektowne triki z latawcem.

To miejsce przypadnie do gustu wielbicielom wind- i kitesurfingu, żeglarstwa oraz pasjonatom sportów motorowodnych. Można też spróbować swoich sił w nieco spokojniejszych dyscyplinach, jak np. skimboarding, kajakarstwie czy wymagającym nieco więcej cierpliwości wędkowaniu na styku słodkich i słonych wód.

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze plaże w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

3. Duchy przeszłości, czyli zabytki Świnoujścia

Warto też bliżej poznać historię i kulturę Świnoujścia. Położenie miasta przy ujściu rzeki, obecność portu morskiego, a także transgraniczny charakter i związane z nim zawirowania historyczne miały ogromny wpływ na obecny kształt tego miejsca. Warto wybrać się na spacer i rzucić okiem na różnorodność miejskiej zabudowy oraz monumentalną latarnię morską, która znajduje się w gronie najwyższych tego typu obiektów na świecie.

Fort Anioła - Świnoujście
fot. Materiały prasowe

Mało kto wie, że Świnoujście posiada również status twierdzy, a jej zabudowania obronne stanowią unikat w skali kontynentu. Do naszych czasów zachowały się trzy z czterech fortów, które warto odwiedzić, spacerując szlakiem fortecznym. Wizyta w Forcie Gerharda zagwarantuje niezły wycisk pod okiem pruskiego kaprala, natomiast grube obronne mury Fortu Anioła skrywają obecnie... przytulną kawiarnię. Podziemne Miasto na wyspie Wolin zrobi ogromne wrażenie na każdym, kto je odwiedzi. 

4. Trasy rowerowe

Świnoujście warto zwiedzić na rowerze. W mieście funkcjonuje kilka wypożyczalni, a dodatkowo infrastruktura dla rowerzystów jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta - nie trzeba martwić się o ścieżki, stojaki, miejsca na postój czy punkty serwisowe.

Świnoujście na rowerze
fot. Materiały prasowe

Do wyboru jest kilkanaście tras rowerowych - dookoła wyspy Wolin lub Zalewu Szczecińskiego, wzdłuż lasów Karsiboru, a nawet do sąsiednich miasteczek, jak choćby Międzyzdroje. Trasy prowadzą przez dzikie pola i łąki, nowoczesne miejskie dzielnice, a nawet malownicze tereny parku zdrojowego. 

5. Parki i rezerwaty, czyli niezwykła przyroda

Warto przypomnieć, że nie wszystkie z 44 świnoujskich wysp są zamieszkane przez ludzi. Ten unikalny obszar od zawsze był matecznikiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które mieszkańcy wysp otoczyli szczególną opieką. W efekcie powstał m.in. Woliński Park Narodowy, a w nim ścieżki spacerowo-krajobrazowe o różnym stopniu trudności. To tutaj zobaczycie m.in. majestatyczne klify oraz szerokie, piaszczyste wydmy.

Świnoujście jest też regularnym celem wypraw ornitologicznych - rezerwat Karsiborska Kępa umożliwia bowiem obserwację rzadko spotykanych ptaków w ich naturalnym środowisku. Co najlepsze, żeby dojrzeć skrzydlatych mieszkańców rezerwatu, wystarczy zaopatrzyć się jedynie w lornetkę. Spośród 140 gatunków ptaków od lat tym najchętniej wypatrywanym przez turystów jest dostojny orzeł bielik. Wbrew pozorom wcale nie tak trudno go spotkać.

ZOBACZ TAKŻE: Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem

6. Wycieczki do sąsiadów

W czasie pobytu w kurorcie warto porwać się także na spontaniczną, zagraniczną wycieczkę. Na brak kierunków i opcji transportu nie można narzekać. Granicę z Niemcami można przekroczyć w zasadzie w dowolny sposób - pieszo, rowerem, autem lub pociągiem. Pobliskie miejscowości, takie jak Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, są niezwykle urokliwe, a ich mieszkańcy są bardzo otwarci na turystów z Polski.

Rejsy ze Świnoujścia
fot. Materiały prasowe

Ciekawym pomysłem jest również krótki wypad do Szwecji lub Danii. Promy do Ystad i Kopenhagi odpływają codziennie, a nasi północni sąsiedzi mają wiele do zaoferowania! Szwecja to przede wszystkim interesująca kuchnia i malownicza architektura, a Dania to oczywiście filozofia hygge (wewnętrzna równowaga i szczęście) oraz niesamowite parki rozrywki z ogromnym Legolandem na czele.

7. Szeroka oferta gastronomiczna

Prawdziwym skarbem Świnoujścia jest jego oferta gastronomiczna. Warto spróbować szczególnie kuchni nadbałtyckiej. Oprócz znanych smaków śledzi i dorszy, trzeba poszerzyć morskie menu o turbota, belonę lub flądrę.

Tutejsi mieszkańcy bardzo dbają o jakość lokalnych produktów. Kutry wychodzą w morze każdego poranka, regularnie rodzą się też nowe, rzemieślnicze inicjatywy. Coraz większa liczba niewielkich firm pozyskuje dla swoich produktów certyfikaty tradycji i lokalnego pochodzenia - są już regionalne miody, wędliny, a nawet pierniki.

8. Konne wyprawy

Mieszkańcy Świnoujścia prowadzą kilka stadnin i hodowli koni, wykorzystując dobre warunki naturalne panujące w krainie 44 wysp. Zapowiadając się wcześniej, właściciele mogą zorganizować turystom lekcje jazdy konnej. Przy stadninach czasem dostępne są miejsca noclegowe, a dla chętnych nawet możliwość pomocy w gospodarstwie. Chętni mogą wybrać się na konny spacer wzdłuż lasów lub brzegu morza. 

8. Uzdrowiska i zaplecze spa

Jeden dzień warto zarezerwować sobie na eksplorację oferty uzdrowiskowej Świnoujścia. W końcu jest ona udoskonalana od ponad 100 lat - począwszy od wód zdrojowych, poprzez masaże relaksacyjne, aż po nowoczesne metody, jak krioterapia czy światłolecznictwo.

Najbardziej nowoczesną część uzdrowiska stanowią odrębne - w tym hotelowe - strefy SPA oraz usługi wellness. Można tu znaleźć setki możliwości odnowy biologicznej, a wśród dostępnych zabiegów również te wyjątkowe w skali kraju (m.in. masaż angażujący wszystkie pięć zmysłów).

Źródło: Materiały prasowe