Zamknij

Sycylia pod wodą. Potężne ulewy zalały Katanię, ulice zamieniły się w rwące potoki [WIDEO]

27.10.2021 09:46
Katania - powódź
fot. PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO

Potężna burza przeszła nad Sycylią. Z powodu gwałtownego załamania pogody najbardziej ucierpiała Katania położona na wschodzie wyspy. Historyczne centrum tego miasta zostało zalane, a pod wodą znalazło się wiele samochodów. Na skutek powodzi zginęły co najmniej dwie osoby.

Na Sycylii od kilku dni panuje bardzo trudna sytuacja związana z powodziami. Po intensywnych opadach deszczu doszło do całkowitego zalania popularnej turystycznie Katanii. Ulice w centrum zamieniły się w rwące potoki. Burmistrz miasta Salvo Pogliese zaapelował do mieszkańców o niewychodzenie z domów. Zamknięto też większość placówek handlowych. Gwałtowne ulewy nękają też Kalabrię, region sąsiadujący z Katanią.

Katania na Sycylii zmaga się z powodziami

Główny plac w Katanii, Piazza del Duomo, został całkowicie zalany. Wysokość wody przekracza obecnie 40 centymetrów. Żywioł porywał samochody i ogródki barowe. Woda dostawała się do sklepów i innych budynków. 

W Katanii niektóre ulice zamieniły się w rwące potoki z powodu gromadzenia się wody deszczowej, spływającej do miasta z Etny. Włoskie służby cały czas otrzymują zgłoszenia z zalanych domów, a wielu kierowców z samochodów musiała ratować regionalna ochrona cywilna. 

Są również ofiary śmiertelne. W poniedziałek znaleziono zwłoki 67-letniego mężczyzny. We wtorek poinformowano o śmierci drugiej osoby, 53-letniego mieszkańca miejscowości Gravina di Catania. Według wstępnych informacji mężczyzna wysiadł z zalanego wozu i został porwany przez rwącą wodę.

W Katanii ogłoszono czerwony alarm. Zamknięto sklepy, z wyłączeniem spożywczych i aptek. Odwołane zostały także zajęcia w szkołach. Burmistrz zaapelował do mieszkańców o pozostanie w domach. "Apeluję do wszystkich o nieopuszczanie domów, z wyjątkiem nagłych sytuacji. Miasto mierzy się z tragedią" – napisał w mediach społecznościowych Salvo Pogliese. 

Tak gwałtowne załamanie pogody na Sycylii ma związek z medikanem, czyli głębokim niżem w rejonie śródziemnomorskim. Tego typu niże powstają w wyniku napływu polarnego, chłodnego powietrza nad nagrzane wody morskie. Bardzo złe warunki pogodowe, według meteorologów, mają utrzymać się prawdopodobnie do niedzieli.

Źródło: PAP, TVN Meteo, rp.pl