Zamknij

Sycylijskie miasteczko sprzedaje domy za 2 euro. To jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech

23.07.2021 11:31
Sycylijskie miasteczko sprzedaje domy za 2 euro. To jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech
fot. SHUTTERSTOCK

A może by tak rzucić wszystko i zamieszkać na Sycylii? Władze miejscowości Sambuca wystawiły na sprzedaż 20 domów za symboliczną cenę 2 euro. Atrakcyjności oferty dodaje fakt, że w konkursie w 2016 roku Sambuca została uznana za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech.

To nie pierwsza tego typu akcja władz sycylijskiego miasteczka. Dwa lata temu, w 2019 roku, wystawiono na sprzedaż 16 opustoszałych i wymagających remontu domów w cenie 1 euro. Akcja miała na celu zapobiec wyludnieniu miasta i sprawić, by znów zaczęło tętnić życiem i przyciągało włoskich oraz zagranicznych turystów. Wielu mieszkańców opuściło je po trzęsieniu ziemi w latach 60. XX wieku.

Wówczas zainteresowanie wyprzedażą nieruchomości przerosło oczekiwania lokalnych władz - napłynęło 77 tysięcy zgłoszeń z całego świata. Sukces tej inicjatywy zachęcił administrację do drugiej takiej wyprzedaży. Cena domu została jednak podwojona.

Sycylia. Jedno z najpiękniejszych miasteczek sprzedaje domy za 2 euro

Tym razem władze miasteczka Sambuca di Sicilia wystawiły na sprzedaż 20 nieruchomości położonych w starej dzielnicy arabskiej, a każdą z nim można nabyć za 2 euro. Informację o tym rozesłały do 77 tysięcy osób, którym podczas poprzedniej odsłony akcji, nie udało się kupić domu. Jak na razie sprzedano 16 nieruchomości, a nabywcami są głównie Amerykanie.

Atrakcyjności oferty dodaje fakt, że w 2016 roku w corocznym konkursie organizowanym przez telewizję RAI Sambuca di Sicilia została uznana za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. Trzeba przyznać, że urokliwe uliczki miasta robią ogromne wrażenie.

Sambuca di Sicilia, licząca 6 tysięcy mieszkańców miejscowość, położona koło Agrigento została założona przez Arabów w IX wieku wkrótce po ich przybyciu na Sycylię. Jego pierwotna nazwa brzmiała Zabuth od imienia emira, który kazał zbudować tam zamek. Ślady najstarszej architektury i pradawnych murów widać na każdym kroku. O początkach tej osady przypomina jedna z dzielnic, która od wieków nosi nazwę „arabskiej”.

Przybysze z Bliskiego Wschodu mieszkali tam do XIII wieku. Większość Arabów została zamordowana podczas podboju tego terytorium przez wojska króla Sycylii Fryderyka II. Ci, którzy pozostali, przeszli na chrześcijaństwo.

Kolejne burzliwe wieki przyniosły rozwój miejscowości, która zdobyła sławę dzięki produkcji wina i oliwy, uprawom migdałów i pistacji. Sambuca di Sicilia słynie jednak nie tylko ze swej arabskiej historii, ale także z 20 starych kościołów i terenu wykopalisk archeologicznych.

Przykład tego miasteczka stał się wzorem dla innych gmin, które również w podobny sposób postanowiły przyciągnąć nowych mieszkańców. W Sambuce doszło do prawdziwego boomu ekonomicznego, przede wszystkim dzięki remontom nabytych domów, w których uczestniczyły lokalne firmy i zakłady.

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wysocka)