Zamknij

Szkocja luzuje restrykcje. Koniec kwarantanny w hotelach po powrocie z zagranicy?

12.05.2021 10:42
Szkocja - koronawirus
fot. Jane Barlow/Press Association/East News

Szkocja ogłosiła kolejne luzowanie restrykcji pandemicznych. Złagodzone zostaną między innymi zasady dla podróżujących. Rząd zezwoli na wyjazdy zagraniczne do niektórych krajów bez konieczności odbycia po powrocie 10-dniowej płatnej kwarantanny we wskazanych hotelach. 

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń koronawirusowych zapowiedział we wtorek rząd Szkocji. Możliwe będzie spotykanie się w domach, wznowione zostaną wydarzenia z ograniczonym udziałem publiczności i dopuszczone niektóre podróże zagraniczne.

Szkocja. Możliwe wyjazdy za granicę

Władze Szkocji znacząco poluzują zasady dotyczące podróżowania. Przemieszczanie się po całym kraju zostało już umożliwione w poprzedniej fazie łagodzenia restrykcji, natomiast od poniedziałku mieszkańcy Szkocji – z wyjątkiem regionu Moray – będą mogli w ograniczonym zakresie podróżować za granicę Wielkiej Brytanii. Obecnie wyjazdy za granicę są możliwe tylko wtedy, gdy mieszkańcy mają uzasadniony ważny powód, taki jak praca, nauka, leczenie czy istotne sprawy rodzinne.

W najbliższym czasie w Szkocji zacznie obowiązywać system świateł drogowych, taki jak w zeszłym tygodniu przedstawił rząd brytyjski dla Anglii. Oznacza to, że po przyjeździe z krajów oznaczonych na "zielono" konieczny będzie tylko jeden test na obecność koronawirusa i nie będzie wymagana kwarantanna. Po powrocie z krajów oznaczonych "na żółto" obowiązkowe będą dwa testy i kwarantanna w domu. Z kolei płatna kwarantanna w hotelach będzie wymagana tylko w przypadku przyjazdu z krajów z "czerwonej listy".

Obecnie taka hotelowa kwarantanna – której koszt wynosi 1750 funtów za 10 dni – w Szkocji jest wymagana w przypadku każdego przyjazdu z zagranicy. Na "zielonej liście" na razie jest tylko 12 państw i terytoriów - są to te same, które znalazły się na liście podanej przez rząd brytyjski (są to m.in. Portugalia, Izrael, Australia, Nowa Zelandia, Singapur czy Gibraltar).

Stopniowe luzowanie restrykcji w Szkocji

W niemal całej Szkocji poziom ograniczeń zostanie obniżony z 3 do 2 (w skali 0-4). Wyjątkiem będzie region Moray w północno-wschodniej części kraju, gdzie ze względu na czterokrotnie wyższy wskaźnik zakażeń od średniej najprawdopodobniej utrzymany zostanie poziom 3, oraz większość wysp, gdzie obniżony zostanie od razu do poziomu 1. 

Restrykcje na poziomie 2 oznaczają, że maksymalnie sześć osób z trzech różnych gospodarstw domowych będzie mogło się spotykać w domach, w tym zostając na noc, oraz w publicznych pomieszczeniach zamkniętych, przy czym nie są do tego wliczane dzieci do lat 12. W prywatnych domach nie będzie konieczne zachowywanie dystansu społecznego. Natomiast na świeżym powietrzu górny limit osób, które mogą się spotykać, zostanie podniesiony do ośmiu z ośmiu różnych gospodarstw domowych.

W ramach poluzowania restrykcji puby, bary i restauracje będą mogły sprzedawać alkohol wewnątrz lokali, choć nadal tylko do 22.30. Wznowić działalność mogą też kina, teatry czy sale koncertowe, ale na razie z ograniczonym udziałem publiczności. Kolejne grupy studentów wrócą na uniwersytety, choć nauka nadal prowadzona będzie w systemie mieszanym.

Źródło: PAP