Zamknij

Szwajcaria Kaszubka. 6 najpiękniejszych miejsc w sercu Kaszub

Nina Czochara
18.03.2020 18:51
Kaszuby - Chmielno
fot. Shutterstock/na zdj. Chmielno

Szwajcaria Kaszubska uznawana jest za najbardziej atrakcyjny region Kaszub. Nic dziwnego. Tu tutaj znajduje się kilkaset jezior, rezerwaty, dzikie bory i malownicze wzgórza. Oprócz bogactwa przyrodniczego ten region Polski zachwyca zabytkami, oryginalnym folklorem i żywą do dziś kulturą. Odkrywamy najpiękniejsze miasta i zakątki Szwajcarii Kaszubskiej.

Szwajcaria Kaszubska to centralna, najwyżej położona część Pojezierza Kaszubskiego – ciągnie się od Kartuz po Kościerzynę. Kaszuby to nie tylko piękna przyroda, ale też – albo nawet przede wszystkim – niepowtarzalna kultura kaszubska. Swoistą atrakcją jest pielęgnowany przez mieszkańców język kaszubski (od 2005 roku ma status prawny języka regionalnego - można w nim nawet zdawać maturę). Amatorzy turystyki aktywnej znajdą setki kilometrów szlaków – przez region prowadzą czerwony Szlak Kaszubski oraz Droga Kaszubska. Szwajcaria Kaszubska to niesamowity punkt na mapie Polski.

Kartuzy – serce Kaszub

Kartuzy położone są w centrum Kaszub, nad czterema „jeziorami kartuskimi”. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast w tym regionie. Mnóstwo zieleni, urokliwe uliczki, ciekawa architektura z XIX i XX wieku tworzą niezwykły krajobraz.

Kaszuby - Kartuzy
fot. Shutterstock

Miasto swoją nazwę zawdzięcza zakonowi Kartuzów, których sprowadzono tu w XIV wieku. To właśnie wybudowany przez mnichów klasztor jest najważniejszym zabytkiem w Kartuzach – dach budynku wyróżnia się charakterystycznym kształtem wieka trumny. W Kartuzach warto odwiedzić też Muzeum Kaszubskie, w którym znajdują się eksponaty związane z Kaszubami i zamieszkującą je grupą etniczną.

Zobacz także

Wieżyca – „kaszubski Olimp”

Wieżyca (329 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie pasma Wzgórz Szymbarskich. Znajduje się w centrum rezerwatu przyrody porośniętego 150-letnim lasem bukowym. Trasa na szczyt jest dobrze przygotowana i niezbyt stroma. 

Wieżyca
fot. Shutterstock

Na samym szczycie Wieżycy znajduje się 35-metrowa wieża widokowa im. Jana Pawła II. Rozpościera się stąd fantastyczny widok na zielone krajobrazy Kaszub.

Chmielno – kaszubska wioska turystyczna

Chmielno to obecnie duża wioska turystyczno-letniskowa. Znajdziemy tu liczne ośrodki wypoczynkowe, kameralne pensjonaty oraz prywatne kwatery. Przepiękne widoki w tym miejscu serwują jeziora Białe i Kłodno. 

Chmielno - jezioro
fot. Shutterstock

Pasjonaci tutejszej kultury powinni odwiedzić Muzeum Ceramiki Kaszubskiej. Pochodzące stąd wyroby cieszą się sławą na całym świecie. Zwiedzający mogą podziwiać ceramiczne naczynia, a nawet... ulepić własny garnek.

ZOBACZ TAKŻE: Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji 

Szymbark – dom do góry nogami

To urokliwa wioska znajduje się w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Każdego roku Szymbark przyciąga tłumy turystów. Największą „sławą” cieszy się oczywiście domek do góry nogami, który niejako stoi na dachu. Wnętrze domku również zadziwia – fotele, stół, łóżko i telewizor zwisają z sufitu. Podobno nawet krótki pobyt w tym osobliwym miejscu powoduje zaburzenie zmysłu równowagi. 

Dom do góry nogami - Szymabrk
fot. Wojciech Strozyk/East News

W Szymbarku zapewniono wiele innych atrakcji turystycznych, a wszystkie w ramach Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Oprócz odwróconego domku można zobaczyć również największy fortepian na świecie, bunkier z czasów II wojny światowej czy najdłuższą deskę świata wpisaną na listę rekordów Guinnessa.

Zobacz także

Węsiory – „polski Stonehenge"?

Kaszubskie Węsiory słyną z kamiennych kręgów, które wciąż są owiane tajemnicą. Najprawdopodobniej zbudowali je Goci, choć nie brakuje takich, którzy wskazują na przybyszów z odległych galaktyk. W latach 50. XX wieku na tym terenie odkryto ponad 100 grobów, a w nich doskonale zachowane ozdoby i biżuterię.

Węsiory
fot. Shutterstock

Jednak najbardziej tajemniczo prezentują się cztery kamienne kręgi – obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów. Niektórzy są zdania, że powstały we wcześniejszej epoce niż kultura Gotów.

Zobacz także

Kościerzyna – „stoi na stacji lokomotywa"

Kościerzyna położona jest na niewielkim wzniesieniu i otoczona przez trzy jeziora Gałęźne, Kapliczne, Wierzysko. Dzięki walorom krajobrazowym miasto stało się popularnym centrum turystycznym.

Popularną atrakcją w Kościerzynie jest Muzeum Kolejnictwa. Można tam zobaczyć halę parowozowni oraz zabytkowe pociągi – począwszy od przełomu XIX i XX wieku. Muzeum znajduje się przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego.  Miejsce to odwiedzane jest przez ponad 30 tysięcy osób rocznie.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Bory Tucholskie na weekend. Najpiękniejsze miejsca i szlaki

•  Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

•  Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

___

RadioZET.pl/NC