Zamknij

Szybsze pociągi, bezprzewodowy internet i nowe wagony. PKP Intercity szykuje zmiany

Redakcja
20.12.2017 10:20
Szybsze pociągi, bezprzewodowy internet i nowe wagony. PKP Intercity szykuje zmiany
fot. East News

Ponad 7 mld zł przeznaczy PKP Intercity na modernizację i zakup taboru. Pieniądze mają pochodzić m.in. z zasobów własnych spółki oraz z UE. W ramach nowej strategii do 2023 roku zostanie zmodernizowanych ponad 700 wagonów i zakupionych 185 nowych.

PKP Intercity poinformowało, że w grudniu br. przyjęło nową strategię taborową na lata 2016-2020 z perspektywą do 2023 roku.

Program będzie obejmował modernizację i zakup wagonów, lokomotyw oraz elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). Część z nich będzie przystosowana do prędkości 200 km/h lub wyższej.

"Na nową strategię przewoźnik przeznaczy ponad 7 mld zł. Środki na realizację będą pochodzić z różnych źródeł. Spółka posłuży się m.in. swoimi zasobami finansowymi, pieniędzmi z dokapitalizowania z PKP SA oraz od instytucji zewnętrznych" – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Co więcej, PKP Intercity zamierza również pozyskać środki z Unii Europejskiej – blisko 790 mln zł.

Jak zapowiada spółka, po zakończeniu programu, pociągi PKP Intercity w blisko 80 proc. będą zestawiane z nowego lub zmodernizowanego taboru. Dodatkowo, około 80 proc. taboru pasażerskiego będzie wyposażone w  gniazdka elektryczne, w 94 proc. pasażerowie mają skorzystać z klimatyzacji, natomiast w co najmniej 77 proc. taboru podróżni podłączą się do bezprzewodowego internetu.
 
Ponadto w każdym pociągu ma być przestrzeń przystosowana dla osób poruszających się na wózkach oraz miejsca na rowery.

W sumie w ramach strategii do 2023 roku PKP Intercity zmodernizuje ponad 700 wagonów i zakupi 185 nowych. Znajdą się wśród nich pojazdy przedziałowe i bezprzedziałowe, 1 i 2 klasy, oraz wielofunkcyjne wagony COMBI (ze strefą dla rodzin z dziećmi, dla osób o ograniczonej mobilności i przystosowane do przewozu rowerów czy nart).

___

RadioZET.pl/PAP/NC