Zamknij

Szykują się zmiany dla plażowiczów. Powodem jest "znikający piasek"

Redakcja
18.04.2018 10:38
Plaża
fot. Pixabay

Włoski Komitet Badań Naukowych zajął się powracającym każdego roku problemem znikania piasku z plaż. Eksperci szacują, że każdy plażowicz. po dniu spędzonym nad morzem. bezwiednie zabiera ze sobą 93 gramy piasku w ubraniach, butach czy ręcznikach. 

Choć sprawa może wydawać się błaha, okazuje się, że jest to poważny problem we wszystkich miejscowościach nadmorskich, przede wszystkim słynących z pięknych plaż. Największy problem dotyczy Sardynii i Elby we Włoszech. 

Każdy plażowicz wynosi średnio 93 gramy piasku w ciągu dnia

Najwięcej piasku znika w rezultacie bezwiednego zabierania go ze sobą w ubraniach i ręcznikach itp. Okazuje się, że zdecydowanie mniej traci się go na skutek umyślnego wynoszenia go w butelkach czy woreczkach na pamiątkę, co w wielu miejscowościach, zwłaszcza na Sardynii, jest surowo zabronione i karane wysokimi grzywnami.

Najbardziej szkodliwi są "złodzieje mimo woli" - tak wynika z analiz naukowców, cytowanych na łamach dziennika "La Repubblica". Średnio każdy plażowicz po dniu spędzonym nad morzem zabiera ze sobą 93 gramy piasku.

Zobacz także

Specjalne kładki na plażach we Włoszech

Przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego na alarm biją już z tego powodu samorządowcy z wyspy Elba w Toskanii. To właśnie tam największe obawy budzi stan masowo odwiedzanej plaży Lacona, wyróżniającej się drobnym piaskiem. Szacuje się, że plażowicze wynoszą z niej przypadkowo 86 ton piasku rocznie.

Aby powstrzymać to zjawisko, rozważa się tam ustawienie drewnianych kładek. Turyści przed wyjściem z plaży, będą mogli pozbyć się piasku, który przyczepił się do ich ubrań czy sprzętu.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/PAP/NC