Zamknij

TNP ostrzega turystów przed wyprawami w góry. Nawet 160 cm śniegu na Kasprowym Wierchu

14.04.2021 12:33
Giewont pod śniegiem
fot. Pawel Murzyn/East News

Tatrzański Park Narodowy (TPN) ostrzega przed trudnymi warunkami do uprawiania turystyki, szczególnie w wyższych partiach Tatr. Na Kasprowym Wierchu leży 160 cm śniegu, a temperatura na szczytach spadła do 10 st. mrozu.

Tatrzański Park Narodowy po raz kolejny apeluje do turystów o ostrożność. Wszystko z powodu bardzo trudnych warunków do górskich wędrówek.

Tatry. Trudne warunki turystyczne

TPN opublikował na swojej stronie komunikat dotyczący warunków panujących w Tatrach. 

– Szlaki turystyczne pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Szlaki są nieprzedeptane i w wielu miejscach pozawiewane przez wiatr, który utworzył głębokie zaspy. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur oraz mgła i opady śniegu znacznie ograniczające widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków – czytamy w komunikacie.

Jeżeli ktoś w takich warunkach planuje wysokogórską wycieczkę, powinien posiadać odpowiedni sprzęt jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatkę. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak deszcz, śnieg czy silny wiatr. 

Służby TPN dodają, że na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również zalega gruba warstwa świeżego śniegu. Na bardziej uczęszczanych szlakach (m.in. Droga na Morskie Oko, Dolina Kościeliska) śnieg jest ubity. Miejscami może być ślisko. Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

W Tatrach obowiązuje też drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak ratownicy górscy prognozują, że zagrożenie może wzrosnąć do trzeciego stopnia.

Tatrzański Park Narodowy przypomina też o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa wynikających z pandemii. Należy zachować dystans co najmniej 1,5 metra od innych turystów i unikać gromadzenia się na szlakach oraz w strefach wypoczynkowych. Infrastruktura turystyczna nie jest dezynfekowana, dlatego należy dodatkowo unikać kontaktu z ławami czy barierkami ze względu na ryzyko zakażenia.

Źródło: PAP, TPN